Tavşan beyin ve karaciğer ekstraktlarının tavşanlarda kan ve karaciğerdeki toplam protein ile bazı lipid parametrelerine etkisi
Effect of brain and liver extract of rabbit and total protein and some lipid parameters in the blood and liver of the rabbits
- Tez No: 45024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHDETTİN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
a ÖZET TAVŞAN BEYİN VE KARACİ?ER EKSTRAKTLARININ TAVŞANLARDA KAN VE KARACİ?ERDEKİ TOPLAM PROTEİN İLE BAZI LİPİD PARAMETRELERİNE ETKİLERİ Sait BULUT Danışman; Vahdettin BAYAZIT Bu çalışma. Tavşan karaciğer ve beyin ekstraktlarının tavşanların kan ve karaciğerlerindeki toplam lipid, toplam kolesterol ve toplam protein konsantrasyonlarına intramus- kular etkilerini araştırmak amacı ile erkek tavşan {Lepus capensi s) ' lar üzerinde 10 'ar günlük aralıklar ile 7 peri yotta denenmiştir. Bu araştırmada etkenlerden karaciğer ö- zütü 6 mg/ml - 18 mg/ml ve beyin özütü ise 0.9 mg/ml - 2.7 mg/ml'lik dozajlarda kullanılmıştır. Denemenin sonunda etken karaciğer özütünün 6 ve 18 mg/ml'lik dozajları plazmada protein, lipid ve kolesterol seviyesini sırası ile 5662.33 - 5664.42; 5615.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF BRAIN AND LIVER EXTRACTS OF RABBIT ON TOTAL PROTEIN AND SOME LIPID PARAMETERS IN THE BLOOD AND LIVER OF THE RABBITS Sait BULUT Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Vahdettin BAYAZIT This study was carried out on male rabbits {Lspus capensis) with ten-day intervals and seven period durations to research the intramuscular effects of the rabbit brain and liver extracts to the concentrations of the total lipid, total cholesterol and total protein in the blood and liver. In this investigation, 6 mg/ml - 18 mg/ml liver extract and 0.9 mg/ml - 2.7 mg/ml dosages of brain extract were used. At the end of experiment, the dosages of 6 mg/ml and 18 mg/ml of liver extracts had protein, lipid and cholesterol effector levels in plasma increased respectively rates of 9662.33 - 9664.42; 9615.25 - 5614, 23 and 567 0.71 - S67 7.79 and dosages of 0,9 mg/ml and 2.7 mg/ml of effector brain extracts some parameters respectively %59,07 - 9658.37; 5615.48 - 5616.97 and %72. 26 and %1 4.