Büyüme dönemindeki tavşan rasyonlarında probiyotik ve robenidin kullanımı
The Usage of probiotic and robenidine in the rations of growing rabbits
- Tez No: 123795
- Danışmanlar: PROF.DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 ÖZET Büyüme Dönemindeki Tavşan Rasyonlannda Probiyotik ve Robenidin Kullanımı Bu araştırma, rasyonlarda probiyotik ve robenidin kullanımının büyüme dönemindeki tavşanlarda performans, yemde bazı besin madde sindirilme dereceleri, kesim parametreleri, bazı kan parametreleri, koksidiyoz insidansı ve mortalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 6 haftalık (yeni sütten kesilmiş), 48 adet (24 dişi, 24 erkek) Beyaz Yeni Zelanda ırkı tavşan kullanılmıştır. Araştırma; her biri 12 adet tavşandan (6 dişi, 6 erkek) oluşan biri kontrol üçü deneme olmak üzere toplam dört grup halinde yürütülmüş ve altı hafta sürmüştür. Tavşanlar bireysel kafeslerde barındırılmıştır. Kontrol grubu ile 1., 2. ve 3. gruplarda ortalama toplam canlı ağırlık artışı değerleri sırasıyla; 950,50, 960,58, 949,67 ve 916,25 g, bir kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarı ise sırasıyla 3,39, 3,49, 3,49 ve 3,49 kg olarak bulunmuştur. Sıcak karkas randıman değerleri kontrol grubu ve deneme gruplarında sırasıyla; % 50,81, 52,26, 51,39 ve 49,90 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonunda gruplar arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, karkas ağırlığı ve karkas randımanı ile karma yem kuru madde, organik madde, ham protein ve ADF sindirilme dereceleri bakımından istatistik açıdan farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The Usage of Probiotic and Robenidine in the Rations of Growing Rabbits This study was carried out to determine the effects of the usage of probiotic and robenidine in the rations of rabbit on some production characteristics, some nutrient digestibility values in feeds, slaughtering characteristics, some blood parameters, coccidiosis incidence and mortality. In the experiment a total of 48 weaned New Zealand White rabbits (24 female, 24 male) aged 6 weeks were used. They were divided into one control and three treatment groups each containing 12 rabbits (6 female, 6 male). The experimental period lasted 6 weeks. Rabbits were caged individually. The average values of total live weight gain for control group, 1., 2. and 3. treatment groups were 950,50, 960,58, 949,67 and 916,25 g, feed consumption values per one kg live weight gain were determined as 3,39, 3,49, 3,49 and 3,49 kg, respectively. Dressing percentages of control group and treatment groups were calculated as 50,81, 52,26, 51,39 and 49,90 %, respectively. At the end of the experiment, there were no statistically differences among the groups in live weight, live weight gain, feed consumption, feed efficiency, carcass weight and percentages and digestibility values of dry matter, organic matter, crude protein and ADF in compound feeds. The inclusion of probiotic with or without robenidine in the rations decreased the weight and percentages of liver. Other organ weights and percentages were not statistically affected from the usage of probiotic and robenidine. There were no statistically differences among the groups in coccidiosis lesions in liver and small intestine of rabbits fed with rations containing probiotic with/without robenidine during 6 weeks.