Gümüş kaplı titanyum intramedüller rodların açık kırık tedavisinde etkinliğinin araştırılması, hayvanlarda deneysel çalışma
Determination of silver coated titanium intramedullary rods efficiency in open fractures, invivo study
  1. Tez No: 267433
  2. Yazar: REMZİ ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmadaki amacımız gümüş iyon katkılı hidroksiapatit esaslı nano seramik toz (ABT) kaplı titanyum intramedüller rodların açık kırık tedavisinde ki etkinliğini ve kullanılan dozlardaki gümüşün in vivo toksisitesinin araştırılması idi. Ağırlıkları 3-3,5 kg arasında olan 33 adet sağlıklı Yeni Zelanda tipi tavşan çalışmaya alındı. Tavşanlar 11'erli üç gruba ayrıldı. Titanyum rodlar tavşanların sol femurlarına diz bölgesinden retrograd olarak yerleştirildi. Rodlar yerleştirilmeden önce tüm tavşanlarda intramedüller alana 106 CFU/ml metisiline dirençli Staphylococcus Aureus(MRSA) bulunan solüsyondan 50?l enjekte edildi. İlk gruba herhangi bir kaplama uygulanmayan rodlar, ikinci gruba hidroksiapatit kaplı rodlar ve üçüncü gruba da ABT kaplı titanyum intramedüller rodlar yerleştirildi. Tavşanlar 10 hafta boyunca izlendi. Girişim öncesinde, girişim sonrası 2., 6., ve 10. haftalarda deneklerden kan alındı. Bu kanlardan kan biyokimyası, tam kan sayımı, C-reaktif protein ve kan gümüş düzeyi çalışıldı. 10. haftanın sonunda tavşanlar öldürülerek sol femurlarında bulunan implantları steril şartlarda çıkartıldı. Sonrasında intramedüller alandan sürüntü kültürü alındı. Çivi üzerinde bulunan bakteriler sayıldı. Tavşanların karaciğer, kalp, dalak, böbrek ve beyin dokularından örnekler alındı. Bu organ doku örneklerinden doku gümüş düzeyleri çalışıldı. Yapılan biyokimyasal ölçümlerde, CRP düzeylerinde ve tam kan sayımlarında başlangıç ve izlemlerde gruplar arasında farklılık saptanmadı.(p>0,05) Kanda gümüş ölçümlerinde hiçbir tavşanda gümüş saptanmadı. Organlardan yapılan gümüş ölçümlerinde de yine cihazın ölçüm limitleri içerisinde gümüş saptanmadı. Mikrobiyolojik sonuçlar karşılaştırıldığında ABT kaplı implant kullanılan gruptaki enfeksiyon oranlarının diğer gruplar ile karşılaştırıldığında daha düşük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effectiveness of silver doped hyroxyapatite based nano ceramic powder coated titanium intramedullary rods in open fractures treatment and investigate toxicological aspects of silver invivo. In this study 33 healthy New Zelland rabbits which were 3-3,5 kg weight were included. They were divided into three groups which had 11 rabbits each. Titanium rods were implanted left femurs from knee regions with retrograde fashion. Before implantation of rods 50?l solution which was contained 106 CFU/ml meticilin resistance Staphylococcus Aureus(MRSA) injected intramedullary canal. In the first group uncoated, in the second group hydroxyapatite coated, and in the third group silver doped hyroxyapatite based nano ceramic powder coated titanium rods were inserted. Rabbits were monitored for 10 weeks. Blood was taken for every rabbits before surgery and on 2nd, 6th and 10th weeks. These blood was analysed for biochemical parameters, blood count, C-reactive protein (CRP) and silver levels. At the end of the 10 weeks rabbits were sacrificed and rods were extracted with sterile fashion which were in left femurs. Later swab cultures were taken from intramedullary canal. Bacteria were counted which were on titanium rods. Liver, heart, spleen, kidney and central nervous tissues samples were taken for silver levels. There were no differences for biochemical parameteres, CRP levels and blood counts between groups. (p>0,05) Silver wasn?t observed in blood samples in any rabbits. Silver wasn?t observed in tissue samples in device measurement limits too.