Rudolf Matz 25 etüt kitabının viyolonsel eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of Rudolf Matz 25 etudes in violoncello education
  1. Tez No: 450267
  2. Yazar: SILA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Konservatuvarlar ve Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında verilen viyolonsel derslerinde yaygın olarak kullanılan Rudolf Matz 25 Etüdün form ve teknik açıdan incelendiği betimsel bir çalışmadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın, bu metodu kullanacak öğrenci ve mesleğe yeni başlamış öğretmenlere yardımcı olması beklenmektedir. Çalışmada etütlerin çalıcıya katkıları ortaya konmuş, sağ ve sol el kazanımları tespit edilmiştir. Getirilen öneriler ile çalışın kolaylaşacağı düşünülmektedir. Çalışmada ilk 15 etüdün, sol el açısından özellikle IV. pozisyonun algılanması açısından önemli bir kaynak olduğu, ayrıca I. ve IV. pozisyonlarda katkı sağladığı, parmak tutma, arpej çalma, çift ses basma, kromatik dizi çalma, artikülasyon becerisi kazandırma, sağ el açısından ise, tel değişimi, yayın farklı bölümlerini kullanma, çift ses çalma, yayda farklı hız ve basınç uygulamaları gibi konularda katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Viyolonsel, Viyolonsel Eğitimi, Etüt, Rudolf Matz, Analiz
Özet (Çeviri)
This study is a formal and technical examination of Rudolf Matz's 25 Etüt, with a descriptive basis. These etudes are commonly used in cello courses of Conservatories and Departments of Music Education throughout Turkey. Among the different qualitative research methods, content analysis model was used for this research. This study is expected to support students and newly beginning teachers who plan to use the specified method. Contributions of the etudes to players's development were revealed in this study and right-left hand achievements were identified. It is anticipated that the suggestions made in this study will improve overall playing. The first 15 etudes were found as important sources, especially for a better understanding of the fourth position. For the left hand, these etudes has been found contributive for the first and fourth positions, holding fingers, performing arpeggios, playing double stops, playing chromatic scale and gaining articulation skills. For the right hand, the etudes were found to improve string switching, using different sections of the bow, playing double stops, different speed and pressure applications of the bow. Key Words : Cello, Cello Education, Etude, Rudolf Matz, Analysis