Using drama and music portfolio as an alternative assessment for developing EFL students' speaking skills
İngilizce yabancı dil öğrenimi öğrencilerinin konuşma yeteneklerini geliştirmek için drama ve müzik portfolyosu alternatif sınav sistemi olarak kullanmak
- Tez No: 450268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesi üzerinde Drama ve Müzik Portfolyosu' nun etkisini incelemektir. Bu çalışmada Drama ve Müzik Portfolyosu, öğrencilerin İngilizce yazılılarının yanında alternatif bir ölçme tekniği olarak önerilmiştir. Ayrıca, bu çalışma bir örnek olay araştırmasıdır ve sadece deney gurubundan oluşmaktadır. Çalışma, araştırmacının İngilizce Öğretmeni olarak görev yaptığı Ankara Lisesinde (Anadolu) 2014- 2015 eğitim- Öğretim yılında, araştırmacının İngilizce dersine girdiği, 34 kişilik 9. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerin yabancı dil seviyeleri A 2. 1 (temel kullanıcı seviyesi) olarak 2014- 2015 eğitim öğretim yılı başında yapılan seviye tespit sınavıyla belirlenmiş ve öğrenciler ait oldukları sınıflara yerleştirilmiştir. Bu araştırma için toplanılan veriler nitel ve nicel olarak iki şekilde analiz edilmiştir. Nicel analiz, DMP alternatif ölçme yönteminin yararlarına karşı algılarını yansıtan ön ve son uygulama anketleri aracılığıyla ayrıca, öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrasında İngilizce konuşma seviyelerindeki değişimi ölçme amaçlı ön ve son- konuşma sınavı aracılığıyla yapılmıştır. Nitel analiz ise DMP ve konuşma sınavları uygulandıktan sonra, her iki uygulama hakkındaki tutumları ve görüşlerini belirttikleri yazılı dönütler aracılığıyla yapılmıştır. Alternatif ölçme tekniği olan Drama ve Müzik Portfolyosu, hazırlık süreci ve performans süreci gerektiğinden, müzik portfolyosu (1. dönem) ve drama portfolyosu (2. dönem) olarak iki döneme bölünmüştür. Uygulamalar başlamadan önce dağıtılan ön- uygulama anketiyle Drama ve Müzik Portfolyosunun İngilizce konuşma kabiliyetlerini geliştirme açısından yararları hakkında öğrencilerin tutumları ölçülmüştür. Ardından İngilizce seviyelerini belirlemek üzere onlara ön- konuşma sınavı yapılmıştır. Bu sınavla DMP uygulamasından önce İngilizce konuşma seviyeleri gözlenmiştir. Ardından, Müzik Portfolyosu kapsamında öğrencilerin performansları ölçülmüş ve performans rubriği kullanılarak, İngilizce öğretmeni, İngilizce Zümresi ve öğrenciler tarafından önceden belirlenen kriterlere göre notları verilmiştir. Müzik portfolyoları toplandıktan sonra öğrencilere drama performanslarını belirlemeleri söylenmiştir. İkinci dönem Mart ayı sonunda öğrencilerin Drama portfolyoları toplanmış ve performansları ölçülmüştür. Notlandırmalar performans rubriği aracılığıyla, İngilizce öğretmeni, İngilizce zümresi ve öğrenciler tarafından önceden belirlenen kriterlere göre yapılmıştır. Bütün öğrencilerin Drama Portfolyoları toplandıktan sonra son- uygulama anketi yapılarak Drama ve Müzik Portfolyosunun İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeye etkisi hakkında tutumları yeniden ölçülmüştür. Ardından İngilizce konuşma seviyelerinde artış olup olmadığını gözlemlemek için son- konuşma sınavı yapılmıştır. Daha sonra, Drama ve Müzik Portfolyosunun konuşma becerilerine etkisiyle ilgili tutumlarını incelemek ve hangi sınavla konuşma yeteneklerinin ölçülmesini istediklerini belirlemek üzere, öğrencilerin her iki ölçme üzerine tutumları ve görüşlerini bildiren bir dönüt yazmaları istenmiştir. Veriler toplandıktan sonra, nicel veriler SPSS 21.0 istatistik programıyla hesaplanmıştır ve anketlerin sonuçları DMP' nin İngilizce konuşma becerileri ve kişisel yeteneklerini geliştirdiği konusunda öğrencilerin olumlu tutumları olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, son- konuşma sınav sonuçları sonunda öğrencilerin notlarında kayda değer bir artış belirlenmiştir. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Toplanan yazılı dönütlerde yine DMP' nin İngilizce konuşma becerileri ve kişisel yeteneklerin geliştirilmesine etkisi hakkında öğrencilerin olumlu tutumları olduğu gözlenmiştir ve sınıfın çoğu konuşma yeteneklerinin ölçülmesi için konuşma sınavı yerine DMP' yi tercih etmiştir. Bu çalışmada araştırmacı, alternatif ölçme tekniği olarak önerdiği DMP' nin öğrencilerin yalnızca İngilizce konuşma becerilerini değil, kişisel yeteneklerini ve düşünme kabiliyetlerini geliştirebileceği konusunda bir derinlik kazandırmayı amaçlamıştır. Böylece DMP çok yönlü bir teknik olarak kullanılabilir. Anahtar Kelimeler : Drama, müzik, portfolyo, alternatif ölçme, İngilizce konuşma becerisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to observe the effect of Drama and Music Portfolio (DMP) on the development of EFL learners' speaking skills. In this study, DMP is recommended as an alternative assessment in addition to ongoing examinations. Furthermore, this study is designed as a case study and was conducted with a single experimental group. It was conducted in the academic year of 2014- 2015, at Ankara High School (Anatolian) where the researcher works as an English instructor and with 9th classes out of 34 students whose English instructor is the researcher. The English levels of these students were determined according to the results of the placement test which was implemented at the beginning of 2014- 2015 academic year. Then, the students were assigned into their classes based on their placement test results. Date collected for this study was analyzed through quantitative and qualitative methods. Quantitative data was obtained through implementation of pre and post implementation questionnaires which reflect students' attitudes and perceptions towards the benefits of DMP as an alternative assessment. Moreover, through pre and post speaking tests aiming to see the difference of students' speaking levels after DMP application. Qualitative data was analyzed through written feedback of students' reflecting their attitudes towards the effect of DMP alternative assessment and pre and post speaking tests on the development of their speaking and personal skills. Due to the fact that each performance in DMP requires a preparation and presentation process, its implementation was divided into two processes as the Music Portfolio (implemented in the first term) and Drama Portfolio (implemented in the second term). Before the application of DMP, a pre- implementation questionnaire was administered in order to learn the attitudes and perceptions of English language learners' towards the benefits of DMP implementation as an alternative assessment. Then, a pre- speaking test was conducted with students in order to observe their speaking levels before DMP implementation. Next, students' singing performances were assessed in the content of Music Portfolio and graded by taking base of the pre- determined criterion on the performance rubric. The criterion was determined according to the needs of students by the researcher, English Department and the students beforehand. After the assessment and collection of Music Portfolios, the students were asked to create their drama performances. In the second term, at the end of March, students' Drama portfolios were collected and their performances were assessed. They were graded according to the pre-determined criteria of the performance rubric. The rubric was designed by the researcher by discussing its criterion with the students and the English teachers of Ankara High School. After the DMP assessment process, the post- implementation questionnaire was administered in order to learn students' attitudes and perceptions towards the benefits of DMP as an alternative assessment in terms of their English speaking skills. Then, the post- speaking test was conducted to learn the difference in students' English speaking levels before and after DMP alternative assessment. Finally students were asked to write their feedback comments related to the effects of DMP and speaking exams on the development of their speaking and personal skills. After collecting the data, quantitative data was analyzed using SPSS 21. 0 statistical program. The results of the questionnaires indicated that students have positive attitudes towards the benefits of DMP alternative assessment in terms of their speaking skills. Moreover, results of the post- speaking tests indicated that there was a significant increase on students speaking levels after DMP alternative assessment. Quantitative data was analysed through content analysis. In the feedbacks, most of the students reflected their positive attitudes towards the benefits of DMP on their speaking and personal skills. In addition to this, for the assessment of their speaking skills, most of the students preferred DMP to speaking tests. In this study, the researcher aimed to provide an insight for the use of DMP towards the development of not only students' speaking skills but also their personal and thinking skills. So that it could be implemented as a versatile technique for assessing speaking in ELT. Key Words : Drama, music, portfolio, alternative assessment, speaking skill