Elektroçekim yöntemi ile nanofiber üretimi ve uygulamaları
Nanofiber production and applications via electrospinning method
- Tez No: 450271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada toksik ve kanserojen bir bileşik olan para nitrofenol'ün (PNP) yüksek seçicilikte tayin edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla PNP hafızalı nanopartikül içeren nanofiber sistemleri geliştirilmiştir. PNP hafızalı nanopartikül içerikli nanofiber sistemleri elektroçekim yöntemi ile Kuvars Kristal Mikroterazi (QCM) elektrodu üzerinde toplanmıştır. Elde edilen frekans verileri Langmuir, Freundlich ve Temkin adsorpsiyon izotermlerine uygulanmıştır. Hazırlanmış olan QCM nanosensörün tayin sınırı 1,2 mM olarak hesaplanmıştır. Ayrıca PNP hafızalı nanopartikül içerikli nanofiber sistemlerin; PNP derişimi, karıştırma süresi ve pH parametrelerine bağlı olarak PNP adsorpsiyonları spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Spektrofotometrik ölçümlerde elde edilen tayin sınırı 5,8x10-4 mM olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has targeted determination of para nitrophenol (PNP) which is a toxic and carcinogenic compounds at high selectivity. For this purpose, nanofiber systems containing PNP memory nanoparticles have been developed. Nanofiber systems containing PNP memory nanoparticles is coated onto Quartz Crystal Microbalance (QCM) electrode by the electrospinning method. Langmuir, Freundlich and Temkin models were applied to describe the adsorption isotherms. The dedection limit of QCM nanosensor has calculated as 1,2 mM. Also the PNP adsorption of nanofiber systems containing PNP memory nanoparticles was measured spectrophotometrically depending on amount of adsorbent, stirring time and pH parameters. The dedection limit of spectrophotometric measurements has calculated as 5,8x10-4 mM.