Endüstriyel uygulamalar için sialon/cam kompozit sistemlerinin mekanik ve ısıl şok özelliklerinin incelenmesi
Improvment of mechanical and thermal shock properties of sialon/glass composites for industical application
- Tez No: 450272
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KURAMA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, endüstriyel ve mühendislik amaçlı uygulamalarda yaygın olarak kullanılan α-SiAlON seramiklerin yüksek sıcaklık mekanik özelliklerini koruyarak ısıl şok dayanımının iyileştirilmesidir. Bu amaçla, mikroyapısal özellikleri iyi olan Y-αlfa SiAlON sistemine farklı miktarlarda (ağırlıkça %0-10 oranında) ve farklı kompozisyon içeriklerine sahip baryum aluminasilikat (BAS) cam tozları eklenmiştir. Gaz basınçlı sinterleme yöntemiyle üretilen Y-αlfa SiAlON/BAS numuneler, X-ışınları kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Mekanik özelliklerinin belirlenmesi için Vickers sertlik testi ve indentasyon metodu kullanılmış olup ısıl şok dayanımı ise Anstis metodu kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, numunelere basınçsız sinterleme metodu kullanılarak ısıl işlem uygulanmış ve ısıl işlemin ısıl şok dayanımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, Y-α-SiAlON'ların tokluk ve ısıl şok dayanımının BAS camının kompozisyonu ve miktarına bağlı değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Alınan sonuçlara göre, en fazla iyileşmenin BaO-CaO-Al2O3-B2O3 kompozisyonuna sahip BAS cam-seramiğinde olduğu görülmüştür. Ayrıca cam katkı miktarının artmasıyla mekanik özellik ve ısıl özelliklerde de artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study, high temperature α-SiAlON ceramics which are widely used in industrial and engineering application is to improve thermal shock resistance while retaining the mechanical properties. For this purpose, barium aluminosilicate (BAS) powder which have different amounts (0-10 wt%) and different compositions was added in the Y-alpha-SiAlON which has excellent microstructural features. Produced by gas pressure sintering method Y-alpha-SiAlON / BAS composite samples were characterized by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM). Vickers hardness test and indentation method is used to determine the mechanical and thermal shock resistance was examined using Anstis method. In addition, heat threatment was applied to the sample with using pressurless sintering method. The effect of heat threatment on thermal shock resistance was examined. Consequently, the Y-α-SiAlON of toughness and thermal shock resistance has been found to vary depending on the BAS composition and amount. According to the results, it was found that the greatest improvement BaO-CaO-Al2O3-B2O3 composition. Also the mechanical properties and thermal properties of glass by increasing the amount of additives have been found to be increased.