Kayın ağacı talaşının hızlı pirolizinden elde edilen sıvı ürünün metal yüklü modifiye zeolitlerle iyileştirilmesi
Upgrading of bio-oil derived from fast pyrolysis of beech wood sawdust over metal loaded zeolites
  1. Tez No: 450274
  2. Yazar: DÜRİYE ELİF SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN APAYDIN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, farklı metaller ile modifiye zeolitler üretilmiş ve bu katalizörlerin biyokütlenin katalitik pirolizinden elde edilen sıvı ürünlere etkileri araştırılmıştır. Katalitik piroliz deneyleri için kuru emdirme yöntemi ile sentezlenen, %1, %5 ve %10 yükleme oranlarındaki modifiye Fe/ZSM-5, Ni/ZSM-5 ve Co/ZSM-5 katalizörleri XRD, BET yüzey alanı ve SEM-EDX analizleri ile karakterize edilmiştir. Tüm termal ve katalitik piroliz deneyleri 500 oC sıcaklıkta sabit yataklı boru tipi hızlı piroliz reaktöründe gerçekleştirilmiş, elde edilen ürün verimleri hesaplanmıştır. Buna göre, en yüksek sıvı ürün verimi olan %30,66 biyokütlenin katalizörsüz ortamda gerçekleştirilen hızlı pirolizi ile elde edilmiştir. Piroliz işlemlerinden elde edilen sıvı ürünlere elementel analiz, GC/MS, FTIR ve 1H-NMR analizleri uygulanarak özellikleri incelenmiştir. Bileşen dağılımlarına göre en yüksek fenolik bileşik miktarı %49,2 ile %10 Fe/ZSM-5 katalizörü kullanıldığında elde edilmiştir. Ardından bu sıvı ürüne sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi uygulanarak fenolik faz sıvıdan ayrıştırılmış ve ağırlıkça %86 fenolik bileşik içeren son ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modified zeolites were produced with different metals and effects of these catalysts on the bio-oils obtained from biomass catalytic pyrolysis experiments were investigated. 1, 5 and 10 wt.% metal loaded Fe/ZSM-5, Ni/ZSM-5 and Co/ZSM-5 modified catalysts were synthesized via dry impregnation method and characterized by XRD, BET and SEM-EDX techniques. All thermal and catalytic pyrolysis experiments were carried out in a fixed bed tubular fast pyrolysis reactor at 500 oC and product yields were calculated. Highest bio-oil yield of 30.66 wt.% was obtained through non-catalytic fast pyrolysis experiments. Bio-oil properties were identified by elemental, GC/MS, FTIR, 1H-NMR analyses. According to the bio-oil compositions, the highest amount of phenolic compounds (49.2 wt.%) was achieved when 10 wt.% Fe/ZSM-5 catalyst was used. Then phenolic phase was separated from this bio-oil by liquid-liquid extraction and the final product consisting of 86 wt.% phenolics was obtained.