Sürdürülebilir moda döngüsünde moda tasarımcısının rolü
Role of fashion designer in sustainable fashion cycle
- Tez No: 450273
- Danışmanlar: DOÇ. YÜKSEL ŞAHİN, DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde birçok alana etki eden ve oldukça tartışılan bir kavramdır. Sürdürülebilirlik kavramının önemini görmek ve son yıllarda artan değerini anlayabilmek için günümüzdeki çevresel, ekonomik ve sosyolojik sorunlara bakmak gerekimektedir Yaşadığımız dünyanın giderek artan çevre sorunları, doğal kaynakların karşı karşıya olduğu tehlikeler ve diğer olumsuz gelişmelere bağlı olarak tüm alanlarda olduğu gibi moda ve tekstil tasarımı alanları da etkilenmiştir. Bulgular tekstil ve moda endüstrisinin çevreyi olumsuz yönde etkileyen endüstrilerden biri olduğu yönündedir. Sürdürülebilir kalkınmanın tartışıldığı eşitlik, çevrebilim ve ekonomi konularının yanı sıra sürdürülebilir kalkınmada moda tasarımcısının rolü de araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik konusuna moda tasarımcısının nasıl eğilmesi gerektiği, moda tasarımcısının rolünün ne olacağı ve konuya katkılarının neler olabileceği tartışılmaktadır. Çalışma dâhilinde, konuya ilişkin görüşlerine başvurulan kişiler arasında, Türkiye'de yaşayan yedi akademisyen ve İngiltere'de yaşayan bir moda tasarımcısı bulunmaktadır; bu kişiler konuyla ilgili güncel ve yetkin çalışmaları bulunan isimler arasından seçilmiştir. Görüşme yapılan kişilerin sürdürülebilir moda döngüsünde moda tasarımcısının rolüne dair algıları, yaklaşımları ve önermeleri aktarılmış ve çalışma konuya ilişkin alanyazın ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a much debated concept that has an impact on several fields today. Realizing the significance of sustainability and to understand its ever increasing value, it is necessary to indulge in today's environmental, economic and sociological problems. As a result of increasing global environmental problems, endangered natural resources and other negative developments, fashion and textile design fields are also affected, similar to all other fields. Findings demonstrate that textile and fashion industries are among the sectors that affect the environment negatively. In addition to equality, environmental sciences and economics subjects where sustainability is discussed, research have been initiated on the role of the fashion designer in sustainable development. The present study aims to discuss how the fashion designer should be concerned about sustainability, what is the role of the fashion designer and how the fashion designer could contribute to sustainability. Seven academicians living in Turkey and a fashion designer living in the UK were interviewed within the context of the present study; these individuals were selected from the people who have current and competent works. Perceptions, approaches and recommendations of the interviewed individuals on the role of fashion designer in the sustainable fashion cycle were relayed and the study was supported by the related literature.