Bilim kurgu temalı filmler için tasarlanan ürünlerin kavramsal açıdan incelenmesi
Analysis of the products designed for science-fiction movies in a conceptual approach
  1. Tez No: 450275
  2. Yazar: ŞEYMA KAVAK GÖKCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ürün tasarımı, sanat ve mühendislik gibi birbirinden farklı disiplinler ile bir arada çalışan bir disiplindir. Farklı disiplinlerdeki ortak çalışma alanı; ürün tasarımını bu disiplinler ve onların alt dalları ile iletişime ve etkileşime sokmaktadır. Bu araştırmada ürün tasarımı ve sinemanın yanı sıra, bu disiplinlerde tasarlanan kavramsal ürünler, göstergebilim açısından incelenmiştir. Tasarım ile sinema ilişkisi ürünler üzerinden incelenirken özellikle bilim ve teknolojiyi konu edinen bilim kurgu sinemasından ürün örnekleri seçilmiştir. Çalışmada, bilim kurgu filmlerinde yer alan kavramsal ürün tasarımlarına ve bu kavramsal ürünlere yüklenen anlam incelenmiştir. Çalışmada örnek film analizi ve kavramsal ürünlerin incelenmesi için Wall-e filmi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Product design works with various disciplines such as art and engineering. Therefore, it is in communication and interaction with other art and engineering professions. In this research, product design and cinema industry, and the products which are designed for both professions are analyzed in terms of semiology. While the relationship between product design and cinema is analyzed through the conceptual products, examples from science-fiction movies related to science and technology are chosen specifically. The research discourses; the“new product”concept in product design of science-fiction movies and the meaning that is assigned to these products. The movie“Wall-E”is chosen for an analysis in the research.