17β-estradiol uzaklaştırılmasına yönelik hidrofobik nanopartiküllerin hazırlanması
The preparation of hydrophobic nanoparticles for removal of 17β-estradiol
- Tez No: 450291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HÜSEYİN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nanopartiküller, günümüzde, değişik alanlarda birçok uygulamaya sahiptir. Bu çalışmada, çevre sularında endokrin bozucu olarak bulunan 17β-Estradiol hormununu yüksek kapasite ve düşük maliyetle saflaştırılabilmesi için mevcut yöntemlere alternatif olarak hidrofobik nanopartiküllerin geliştirilmesi ve bu adsorbentin 17β-Estradiol saflaştırma performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Adsorbent olarak poli(2-hidroksietil metakrilat-metakriloilamido fenilalanin) [poli(HEMA-MAPA)] nanopartiküller kullanılmıştır. Poli(HEMA-MAPA) nanopartikülleri; sulu dağıtım ortamında, HEMA ve MAPA monomerlerin mikroemülsiyon polimerizasyonu ile üretilmiştir. Nanopartiküller; Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) ve taramalı elektron mikroskop (SEM) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Kullanılan poli(HEMA-MAPA) nanopartiküllerin boyutu 120-200 nm olarak ölçülmüştür. Adsorpsiyon deneyleri, farklı ortam koşullarında (17β-Estradiol derişimi, sıcaklık, iyonik şiddet) kesikli sistemde incelenmiştir. Poli(HEMA-MAPA) nanopartiküllerinin 17 β-estradiol adsorpsiyon kapasitesi 98.4 mg/g olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü 10 kez tekrarlanmış ve adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir düşüş gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, Nanoparticles have various application areas. In this study, to distillate 17β-Estradiol that exists in environmental water as endocrine disrupters with high capacity and low costs, it is aimed to develop hydrophobic nanoparticles as alternative to the available methods and to find out the 17β-Estradiol distillation performance of the adsorbent. Poly(2-hydroxyethyl methacrylate-methacryloyl amido phenylalanine) [poly (HEMA-MAPA)] nanoparticles were used as adsorbent. Poly (HEMA-MAPA) nanoparticles were produced via micro emulsion polymerization of HEMA and MAPA monomers in the aqueous distribution environment. Nanoparticles were characterized with Fourier transform infrared spectroscopy and scanning electron microscopy (SEM) techniques (FTIR). The dimension of the poly(HEMA-MAPA) nanoparticles that were used, were measured as 120-200 nm. Adsorbsion experiments were investigated in different enviromental conditions (17β-Estradiol, concentration, temperature, ionic strength) in the batch system. 17 β-estradiol adsorbsion capacty of poly(HEMA-MAPA) nanoparticles was found out as 98.4 mg/g. Adsorption-desorption cycle redone 10 times and an important decrease wasn't observed at the the adsorbtion capacity.