Embriyo transferi sonrası luteal faz desteğinde intramuskuler 17 hidroksi progesteron kaproat ile intravajinal progesteronun karşılaştırılması
A clinical experience of the effects of two different forms of progesterone used for luteal phase support in IVF-ET cycles
- Tez No: 346862
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IVF-ET için kontrollü ovaryan hiperstimulasyon uygulamaları, çok sayıda folikül gelişimi ve takiben çok sayıda korpus luteum oluşumu ile sonuçlanır. Ancak çok sayıda korpus luteum varlığına rağmen bu hastalarda progesteron üretiminin implantasyonu ve erken gebeliğin devamını sağlamaya yetersiz olduğu bilinmektedir (9-11). Luteal faz bozukluğuna yol açabilecek birçok mekanizma bulunuyor olabilir. Bugün için IVF-ET yapılan hastaların yetersiz korpus luteum fonksiyonundan ötürü luteal faz desteği için ekzojen progesteronun verilmesi gerektiği konusunda fikir birliği evrensel çapta oluşmuştur (9-11, 15). Biz de, IVFET sonrası luteal faz desteği için progesteron kullanımının hangi yoldan olması gerektiğine katkıda bulunmak için bu çalışmayı planladık ve progesteronun iki farklı formunu (vajinal mikronize formu ve intramuskuler 17 hidroksiprogesteron kaproat) devam eden gebelik oranları açısından karşılaştırdık. Bu çalışmada, Ekim 1999-Ağustos 2009 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na bağlı Yardımcı Üreme Teknikleri ve İnfertilite Ünitesi'ne çocuk sahibi olamama şikayeti ile müracaat etmiş ve IVF-ET tedavisi uygulanmış 792 olguda, luteal faz desteği için kullanılmış olan iki farklı progesteron formunun, devam eden gebelik oranları üzerine etkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tüm hastalara long protokol-GnRH analoğu ile veya antagonist protokolü ile kontrollü ovaryan hiperstimülasyon uygulandığı ve luteal faz desteğinin OPU gününde başlanmak üzere, 1999-2005 yılları arasında 90 mg/gün intravajinal progesteron (Crinone® %8 vajinal jel, Serono, İstanbul, Türkiye) ile 2005-2009 yılları arasında ise intramuskuler 17 alfa hidroksiprogesteron kaproat (Proluton depot® ampul, Schering Alman, İstanbul, Türkiye) ile sağlandığı saptandı. İntramuskuler progesteron uygulanan hastalar Grup I, intravajinal progesteron uygulanan hastalar ise Grup II olarak sınıflandırıldı. Tüm hormonal ölçümler; Roche marka kit (Roche Diagnostics, Mannheim, Almanya) ile Siemens marka modüler E170 cihazı kullanılarak değerlendirilmiştir. Transfer sonrası 12. gün gebelik tespiti için serumda β-hCG çalışılmış ve >10mIU/ml üzerindeki değerler pozitif olarak kabul edilmiştir. βhCG (+) saptanan hastalara bir hafta sonra TvUSG yapılarak, tespit edilen gestasyonel kese sayısı kaydedilmiştir. Gebelik bulgularının klinik ve sonografik olarak gösterilemediği hCG pozitifliği“biyokimyasal gebelik”olarak kabul edilmiş, sonografik olarak fetal kalp atımının saptandığı durumlar ise klinik gebelik olarak kabul edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanıldı. Öncelikli olarak tanımlayıcı istatistiksel veriler (ortalama, standart sapma, frekans) hesaplandı. Daha sonra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki Kare Testleri (Fisher's Exact Test) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Controlled overian hyperstimulation applications for IVF-ET result formation of several follicules, and conclusively corpi luteum. But despite high numbers of corpus luteum, it's well-known that progesterone production at these patients is insufficient to provide implantation and continuation of early pregnancy (9-11). There may be several mechanisms which may cause impairment at luteal phase. For today, consensus on necessity of exogen progesterone administration for luteal phase support because of insufficient corpus luteum function is global (9-11, 15). We planned this study in order to contribute to decision-making about the application route of progesterone use for luteal phase support after IVF-ET and compared rates of clinical pregnancy for two different forms of progesterone (vaginal micronised form and intramuscular 17-hydroxyprogesterone caproate). At this study, we retrospectively evaluated the effects of two different forms of progesterone used for luteal phase support over rates of clinical pregnancies at 792 cases who applied to Assisted Reproduction Techniques and Infertility Unit of Akdeniz University Medical School Department of Gynecology- Obstetrics because of infertility between October 1999 and August 2009, and underwent IVF-ET application. We detected that all patients had controlled overian hyperstimulation with long protocole-GNRH analouge or antagonist protocole and starting luteal phase on OPU (oocyte pick-up) day, patients received 90 mg/day intravaginal progesterone (Crinone® 8% vaginal gel, Serono, Istanbul, Turkey) between the years 1999-2005, and intramuscular 17-alpha hydroxyprogesterone caproat (Proluton depot® ampule, Schering Germany, Istanbul, Turkey) between the years 2005-2009. Patients who received intramuscular progesterone were classified as Group I, and patients who received intravaginal progesterone was classified as Group II. All hormonal measurements were performed by kits from Roche (Roche Diagnostics, Mannheim, Germany) and modulary E170 equipment from Siemens. β-hCG was performed for pregnancy detection on 12th day after the transfer and values of >10mIU/ml were accepted as positive. Patients who were βhCG (+) underwent transvaginal ultrasound after one week and number of detected gestational sacs was recorded. βhCG (+) cases where pregnancy couldn't be confirmed clinically and sonographically were accepted was“biochemical pregnancy”and cases where fetal heartbeat was detected sonographically were accepted as clinical pregnancy. While assessing the findings from the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programme was used for statistical analysis. Primarily, descriptive statistical data (mean, Standard deviation, frequency) were calculated. Later, chi-square tests (Fisher's Exact Test) were used to compare quantitative data.