Isolation and investigation of bioremediation potentials of petroleum- degrading bacteria from Kurdistan region in Iraq
Kürdistan Irak bölgesi'nden petrolü parçalayan bakterilerin izolasyonu ve bioremediasyon potanseyillerinin araştırılması
- Tez No: 450297
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günlük yaşamda ve sanayide, petrol hidrokarbonları birincil enerji kaynağı olarak önemli bir yere sahiptir. Hampetrol rafine edildiği yerlerde, kullanılabilir ürünler haline farklı teknolojik süreçler yoluyla Rafineri-Petrokimya endüstrisi dahil, birçok endüstride hammadde olarak kullanılmaktadır. Petrol büyük oranda sızıntı ve kıyı petrol rafinerilerinin kazayla dökülmesi yoluyla ekosistem içerisine girer. Sonuç olarak, doğrudan veya dolaylı olarak insane ve güvenliğini ve ekolojik sistemleri etkiler. Hampetrolün içerisindeki toksik organic maddeler, kanserojen, mutajenik ve güçlü immünotoksik olabilmekte aynı zamanda toprak ve yeraltısularına deşarj olabilmektedirler. Bu toksik maddelerden biri olan alifatik hidrokarbonlar, özellikle alkanların daha kısa zincirli (C10-C20) olanları çok toksiktir. Bu çalışmanın amacı, petrolle kirlenmiş bölgelerden bakteri izolasyonu ve tanımlanmasına ilaveten petrol parçalama yeteneklerini belirlemektir. Hidrokarbonları parçalayan bakterilerin taranması için, Irak'ın Kürdistan bölgesindeki farklı petrol alanlarından farklı bakteri türleri izole edilmiştir. Petrolü parçaladığı belirlenen son izolatlar, morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal testler ve 16S rRNA dizi analizi yapılarak tanımlanmıştır. 16S rRNA dizi analizine gore, 2B, 3B, 4A, 6C ve 8F şeklinde adlandırılan bakteri suşlarının sırasıyla Cronobacter malonaticus (% 96.31 benzerlik), Cronobacter dublinesis subsp. Dublinesis (%95.48 benzerlik), Serratia marcescens subsp. marcescens (%92.94 benzerlik), Pseudomonas aeruginosa (%96.23 benzerlik) ve Acinetobacter calcoaceticus (%99.08 benzerlik) türlerine yakın oldukları bulunmuştur. %1 Ham petrolde bulunan C9-C34 aralığındaki hidrokarbonların GC-MS analizi, 2B, 4A, 6C ve 8F'in 10 günlük inkübasyon ile %1'lik ham petrolde bulunan n-alkanları sırasıyla %84.76, %73.25, %91.62 ve %41 oranlarında parçaladıkları tespit edilmiştir. Seçilen saf türlerin yanında yukarıda belirtilen izolatlardan oluşan karışık bakteriyel konsorsiyumu da degradasyon çalışmaları için hazırlanmıştır. Karışık bakteri konsorsiyumu, yeterli üreme ve degradasyona yol açmamıştır. Karışık bakteriyel konsorsiyumu, C11 den C34'e kadar olan n-alkanları %69,50 oranında parçalamıştır.
Özet (Çeviri)
In our daily life and in industry, petroleum hydrocarbons are important as primary energy resources. Crude oil is used as raw matter in numerous industries, including the refinery-petrochemical industry, where crude oil is refined through different technological processes into usable products. Most of the petroleum goes in the ecosystem via leaks and accidental spills of coastal oil refineries. As a result, it directly or indirectly affects human safety and ecological systems. Toxic organic materials in crude oil can be carcinogenic, mutagenic and potent immunotoxicants and discharged into the soil and groundwater. One of these toxic materials is aliphatic hydrocarbons, particularly alkanes of shorter chain length (C10-C20) are more toxic. The aims of this study are to isolate and identify the bacterial strains from petroleum contaminated sites as well as determine the ability for the biodegradation of crude oil. For screening of hydrocarbon degrading microorganisms, different bacterial strains were isolated from different petroleum areas of Iraqi Kurdistan. The final isolates selected as the superiors hydrocarbon degraders were identified by morphological, physiological, biochemical screening tests and 16SrRNA sequence analysis. According to 16S rRNA gene sequencing analysis, five strains designated as 2B, 3B, 4A, 6C and 8F were found to be closely related to Cronobacter malonaticus (96.31% similarity), Cronobacter dublinesis subsp. dublinesis (95.48% similarity), Serratia marcescens subsp. marcescens (92.94% similarity), Pseudomonas aeruginosa (96.23% similarity) and Acinetobacter calcoaceticus (99.08% similarity) respectively. GC-MS analysis of hydrocarbons with chain length (C9- C34) showed that 2B, 4A, 6C and 8F were able to degrade 84.76%, 73.25%, 91.62%, and 41% n-alkanes, respectively, in the crude oil incubated for 10 days. Along with the selected individual strains, a mixed bacterial consortium prepared using the above strains were also used for degradation studies. The mixed bacterial consortium did not lead to enough growth and degradation. The mixed bacterial consortium degraded 69.50% percentage of n-alkanes ranging from C11 to C34.