Demirlik ve Kulaksız dağları (Kütahya)
The Flora of Demirlik and Kulaksız (Kütahya) mountains
- Tez No: 45032
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma Demirlik ve Kulaksız Dağları (Kütahya) florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından toplanan bitki örneklerinin değerlendirmesi sonucu 57 familyaya ait 203 cins ve bunlara bağlı 200 tür, 65 alt tür ve 40 varyete tesbit edilmiştir. Bunlardan 41 takson B2 karesi için yeni kayıttır. Endemizm oranı %19'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir: Iran-Turan elementleri %22.9, Akdeniz elementleri %7.5, Avrupa- Sibirya elementleri %4. 9' dur. Anahtar Kelimeler : Flora, Demirlik ve Kulaksız Dağları, Kütahya
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the flora of Kulaksız and Demirlik mountains. 200 species, 65 subspecies and 40 varietes were established; belonging to 203 genera and 57 families, after identification of the plant specimens collected from the research area. 42 taxa are new records for B2 grid square. The endemism rate is 19%. The distribution of taxa according to phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanien elements 22.9%, Mediterranean elements 7.5%, Europe-Siberian elements 4.9%. Key Words : Flora, Demirlik and Kulaksız Mountains, Kütahya.