Elektromağnetik alanların biyolojik dokulara etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 45033
  2. Yazar: METİN SALTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÇEREZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET 8u çalışmada, (EM) alanların biyolojik dokularda oluşturduğu etkiler ve ölçüm teknikleri incelenmiştir. Çalışma, temel olarak beş bölüm halinde sunulmuştur. İlk dört bölümde konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışma sonuçlan ve matematik modellemelerden örnekler verilerek, EM alan ölçüm cihazları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde verilen deneysel çalışmalarda, model olarak seçilen tuzlu su sütunu içerisinde EM alanların indüklediği iç alanlar ölçülerek, söz konusu alanların tuzlu su sütunu boyunca değişimi incelenmiştir. Ayrıca, tuzlu su sütunu boyunca ölçülen her noktadaki elektrik alanına karşılık gelen SAR (Specific Absorbtion Rate) hesaplanarak, tuzlu su sütunu boyunca SAR dağılımları belirlenmiştir. Günlük hayatta kullanılan elektrikli cihazların oluşturduğu etkileri incelemek için, bir elektronik dedektör devresi geliştirilerek söz konusu cihazların oluşturduğu EM kirlilik yazıcıda kaydedilmiştir. Yakın alan ışıması durumunda yapılan ölçmelerde, elektromagnetik alanların biyolojik dokularda oluşturacağı olumsuz etkilere ilişkin daha önce yapılan literatürde mevcut bilimsel çalışmalara paralel sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimden SAR, EM alanlar, Biyolojik dokular, Soğurma, Eşdeğer doku, İç alanlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of (EM) waves on biological tissues and its measuring technique are investigated The study is basically composed from the previous works and mathematical models on this subjects with their results, and also EM measurement devices are examined. In the last section, which includes the experimental work done, the internal field of EM waves in a sample saline water are measured and their variation along the sample column is investigated. Besides, the SAR Values corresponding to each measurement point is calculated and it's variation along the saline column is determined. In order to find out the effects of electric devices used in everyday life, an electronic dedector is developed and the EM pollution from the mentioned devices is mapped using a plotter. In the measurements done with near-field radiation, consistent results are obtained on the harmful effects of electromagnetic fields in the biological tissues, with the previous similar works existing in the literature. Key Words : SAR, EM. fields, Biological tissues, Absorption, Equivalent tissues, internal fields.