Vardiya çalışma düzeni ile çalışanların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of shift work order by employees eating habits
- Tez No: 450324
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERDOGAN, PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Vardiyalı çalışma düzeni, artan taleplerin karşılanabilmesi için üretimin de artmak zorunda kalması nedeni ile özellikle sanayileşme sürecinden bu güne sıklıkla kullanılan bir çalışma sistemidir. Özellikle üretim ve hizmet sektörlerinde hizmet devamlılığının sağlanabilmesi için vardiyalı çalışma sistemi ile çalışma düzeni kurulmaktadır. Küreselleşen dünyada artan rekabet koşulları bütün sektörlerde üretim ve hizmeti sürekli kılmak zorunda bırakmış ve hemen hemen her sektör vardiyalı çalışmayı kullanmak durumunda kalmıştır. Gelişen teknolojiler ve iş güvenliği alanında yaşanan değişimler, çalışma koşullarında kısmi rahatlamalara yol açsa da insana dayalılık ve hizmet/üretim sürekliliği esasları, vardiyalı çalışma sistemini vazgeçilmez kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, vardiyalı çalışma düzeninin, var olan beslenme alışkanlıklarına etkisini tespit etmektir. Bu çalışma, var olan durumun tespit edilmesi, olası sorunların görülebilmesine ve çözüm yollarının aranmasına yol açacağı için önemlidir. İnsan sağlığı ve yaşamının ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, çalışmanın önemi de artmaktadır. Çalışmada Ankara Çubuk Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi'nde görev yapan personellerden 323'ü ile anket uygulaması yapılmış, elde edilen verilerin analizi sonucunda gece vardiyasında katılımcıların vücut dengelerini korumak adına öğünlere daha fazla dikkat ettikleri, en az sabah en çok akşam öğünü yenildiği, sabah öğünlerinin genellikle atıştırmalık şeklinde geçirildiği, vardiyalı çalışma sisteminin ana öğünleri etkilediği, sağlıklı beslenmeye gereken özenin gösterilmediği, gece vardiyalarında atıştırmalık yiyeceklerin tercih edildiği veya edilmek zorunda kalındığı, vardiyalı günler ile dinlenme günü arasında beslenme alışkanlıklarının fark gösterdiği, özetle vardiyalı çalışma sisteminin beslenme alışkanlıklarını etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shift work order, due to having to increase in order to meet the increasing demands of production, especially through a process of industrialization to this day commonly used operating system. Especially the manufacturing and service sectors in order to ensure continuity of service in shift work system with a working arrangement is established. Increasing competition in all sectors of manufacturing and services in a globalizing world to sustain the conditions for this had to happen, and almost every sector is forced to use to work shifts. Emerging technologies and changes that take place in the field of safety in working conditions, although they caused a partial relaxation, people dayalilik and service/production principles of continuity, a shift work system indispensable. The aim of this study is to determine the effect of a pattern of shift work on feeding habits. This study is the identification of the existing situation, potential problems and seeking a solution is important because it will lead to be visible. Considering the importance of human health and life, the importance of research is also increasing. The study of employees who are working in Air Traffic Control Center in Ankara, Turkey rod 323% survey app I made with the data obtained as a result of the analysis of the balance of the body in order to protect employees on the night shift they have to pay more attention to the meal, at least most of the morning where the morning meal was eaten the evening meal is usually in the form of a snack is passed, where the main meal of a shift work system, it affects the attention that you need to have a healthy diet and not Snack foods in the night shift is preferred to be, or is overdue shows the difference of days between a day of rest shift their eating habits, in summary, a shift work system affect the feeding habit of the results to have been achieved.