Ditiyenilarilmetan bileşiklerinin sentezi ve elektropolimerizasyonunun incelenmesi
Investigation of synthesis and electropolymerisation of dithienylarylmethane compounds
- Tez No: 450353
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, fenil halkasının 4-konumunda elektron çekici grup bulunduran yeni ditiyenilarilmetan türevlerinin sentezi ve polimerizasyonları araştırılmıştır. Bu çalışmanın ilk kısmında, 4-konumunda elektron çekici grupları içeren benzaldehit türevleri ile tiyofenin asit katalizörü varlığında kondenzasyon reaksiyonları incelenmiştir. Katalitik reaksiyon şartlarının ve özellikle substrat/reaktif oranlarının ürün verimine olan etkisi detaylı bir şekilde çalışılmıştır. Daha sonra, donör-akseptör-donör yapısal özelliklerine sahip farklı ditiyenilarilmetan bileşikleri başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Bu yeni tiyofen türevleri karakterize edildikten sonra, elektrokimyasal yöntemlerle polimerizasyon imkanları araştırılmıştır. Sonuç olarak, ditiyenilarilmetan bileşiklerinin sentezi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Tüm yeni bileşiklerin yapıları IR, GC-MS ve 1H-NMR, 13C-NMR gibi uygun spektral analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis of new dithienylarylmethane derivatives containing phenyl ring having electron withdrawing group on 4-position and their polimerization were investigated. In the first part of this work, condensation reactions of thiophene and benzaldehyde derivatives which have electron withdrawing groups on 4-position, under acid catalysis, have been investigated. Effect of catalytic reaction conditions, and especially substrate/reagent ratios on product yield were studied in detail. Consequently, different dithienylarylmethane compounds having donor-acceptor-donor structural properties were successfully synthesized. After characterisation of these new thiophene derivatives, their polymerisation were performed by electrochemical methods. As a result, dithienylarylmethane compounds were succesfully achieved. Structures of all new compounds have been elucidated using appropriate spectral analysis methods such as IR, GC-MS and 1H-13C-NMR.