Biyoyakıt olarak kullanılabilen bazı söğüt (Salix spp.) çeşitlerinin kuruma karakteristiklerinin belirlenmesi ve enerji değerlerinin geleneksel yakıtlar ile karşılaştırılması
Determination of drying characteristics of some quick grown willow (Salix spp.) species and comparing heat values with conventional fuels
- Tez No: 450383
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Energy, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada kömür ve petrolden sonra rezervi en çok bulunan enerji kaynağı biyokütledir. Mevcut biyokütle varlıklarının kullanılabilir formdaki rezervleri dünya enerji talebinin yaklaşık %15'ini karşılayabilecek yeterliliktedir. Enerji üretiminde biyokütle kaynağı olarak odunsu bitkilerin ve ağaçların kullanımı bilinen en eski yöntemlerden biridir. Ancak odunsu bitkilerin özellikle de ağaçların ekonomik olarak istenilen enerji içeriğine sahip olabilmeleri için tarla tarımı ile yetiştiriciliği yapılan tek yıllık enerji bitkilerine göre yıllarla ifade edilebilen süreler gerekmektedir. Bu durum enerji bitkisi olarak kullanılabilecek odunsu bitiklerin ıslah edilmiş hızlı büyüyen çeşitlerle yoğun bir yetiştiriciliğe ihtiyaçları olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu bilgiler ışığında Cornell University New York State Agricultural Experiment Station'da da yetiştirilen, hızlı büyüyen bu söğüt çeşitleri içerisinden seçilen bazı çeşitler ile yapılmış olan kuruma karakteristiği belirlenmesi ve enerji değerlerinin geleneksel yakıtlarla karşılaştırılmasına yönelik olan bu çalışmanın ortaya konması ileride bu konuda yapılacak olan çalışmalara, elde edilen veriler doğrultusunda mevcut çeşitlerin Türkiye'de, söz konusu verilerin elde edildiği bölgeye yakın enlem derecesine ve iklim özelliklerine sahip bölgelerde yetiştirilmesi ve biyoyakıt olarak kullanılabilmesi çalışmalarına rehber nitelik taşıyabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Biomass is the third biggest energy source in the World after coal and oil according to its reserves. Useable form of the current biomass reserves in the world can afford approximately 15% of World's energy demands. It is one of the primordial method to use woody materials and forests as a biomass source to gain energy. But, woody materials, especially the forests, need many more years to be sufficient for energy contents economically in comparison of the annual energy crops cultivated in farm lands. This fact emerges that it is need to make mass cultivation with genetically improved fast growing materials to produce more energy plant in short time. According to this situation, it is thought that conducting this study in Cornell University New York State Agricultural Experiment Station Geneva, NY – USA with some species selected from fast growing willows to determine drying characteristics and energy values of them will be a guide for future researches going to be done in this topic in addition to help to cultivate selected species that used in this research in the some areas of Turkey those areas in the same longitudes and climate belt Geneva, New York.