Kolza küspesi kömürünün eldesi ve tanımlanması
Rapeseed cake char: production and characterization
- Tez No: 75401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
KOLZA KÜSPESİNDEN ODUN KOMURU ELDESI VE TANIMLANMASI ÖZET Biyokütle kaynaklarından çeşitli süreçler ile, ikincil rafine yakıtlara (odun kömürü, odun gazı v.b) geçilebilmektedir. 70'li yıllarda yaşanan enerji krizleri ardından, artan enerji talebini karşılamak için dünya genelinde biyokütleye olan ilgi artmıştır. Enerji açığı olan ve bu açığı dışalım ile karşılamaya çalışan Türkiye için de biyokütle önemli seçeneklerden biridir. Biyokütleden enerji; doğrudan yakma ve dönüşüm süreçleri ile elde edilebilir. Odun kömürü en önemli ısıl dönüşüm ürünlerinden biridir. Bu çalışmada, kolza küspesinin biyokütle kaynağı olarak özellikleri belirlenmiş, kolza küspesinin pirolizi gerçekleştirilmiş ve elde edilen odun kömürü tanımlanmıştır. Kolza küspesi piroliz deneyleri statik atmosferde, sabit yataklı bir reaktörde 450, 550, 650, 750 ve 850°C piroliz sıcaklıklarında 15°C/dakika ve 25°C/dakika ısıtma hızlarında gerçekleştirilmiştir. En yüksek kolza küspesi kömürü verimine 450°C piroliz sıcaklığı ve 15°C/dakika ısıtma hızında ulaşılmıştır. Bu koşullarda elde edilen kolza küspesi kömürü tanımlanmış ve biyoyakıt adayı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
RAPESEED CAKE CHAR : PRODUCTION AND CHARACTERIZATION SUMMARY Commercially the primary biomass is often pretreated to produce more refined derived fuels that also are biofuels, e.g. charcoal, producer gas, etc. Since the energy crisis of 1973, considerable interest has developed in the use of biomass to help meet the budget of the world. Biomass energy are destined to play an important role in the future energy systems of Turkey because of the great amount of energy imports from the other countries. Energy can be obtained from biomass through; direct combustion, and conversion process. Charcoal is one of the most popular products of thermal conversion process. In this study; properties of the rapeseed cake as a biomass source, pyrolysis of rapeseed cake and characterization of the charcoal have been investigated. Pyrolysis of the rapeseed cake was performed within a fixed- bed reactor under the conditions of static atmosphere, varying temperatures of 450, 550, 650, 750 and 850°C and at heating rates of 15°C min“ and 25°C min”1. The maximum charcoal yield was observed to be evolving at 450°C pyrolysis temperature and at a heating rate of 15°C min"1. The various characteristics of charcoal obtained under this conditions were identified and presented as a biofuel candidate. VI