Kolza küspesinin pirolizi
Pyrolysis of the rapeseed cake
- Tez No: 83129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
KOLZA KÜSPESİNİN PIROLIZI ÖZET Biyokütle mevcut potansiyeli, ekonomik canlılığı, sosyal ve çevresel yararlı etkileri ile önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Biyokütle, yanması sonucu ısı açığa çıkaran bitkisel ve hayvansal maddelerin toplamı olup, biyoyakıt olarak da adlandırılmaktadır. Birincil biyokütle kaynaklarından, çeşitli dönüşüm süreçleriyle ikincil yakıtlara (odun kömürü, odun gazı ve esterler gibi) geçilerek biyokütle ticari olarak değerlendirilir. Türkiye önemli miktarda enerji dış alımı yapan bir ülkedir. Bu nedenle enerji açığı için, biyokütle enerjisi gelecekte önemli seçeneklerden biri olacaktır. Biyokütleden enerji;. Doğrudan yakma. Fiziksel süreçler ve. Dönüşüm süreçleri ile elde edilmektedir. Piroliz, en popüler ısıl dönüşüm sürecidir. Bu çalışmada, kolza küspesinin biyokütle özellikleri ve pirolizi incelenerek; piroliz ürünü katranın karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Piroliz deneyleri sabit yataklı bir reaktörde, statik atmosfer altında, iki ayrı ısıtma hızında (15°C/dakika ve 25°C/dakika) değişen sıcaklıklarda (450, 550, 650, 750, 850°C) yürütülmüştür. En yüksek katran verimine 650°C piroliz sıcaklığı ve 15°C/dakika ısıtma hızında ulaşılmıştır. Bu koşullarda elde edilen katranın çeşitli özellikleri tanımlanmış ve katran çevre dostu yakıt adayı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
PYROLYSIS OF THE RAPESEED CAKE SUMMARY Biomass is considered as one of the key renewable energy sources of the future due to its large potential, economic viability, and various social and environmental benefits. Biomass is the material of plants and animals, which reacts with oxygen to release heat, and so maybe called“biofuel”. Commercially the primary biomass is often pretreated to produce more refined derived fuels that also are biofuels, e.g. charcoal, producer gas, methane, esters. Biomass energy are destined to play on important role in the future energy systems of Turkey because of the great amount of energy imports from the other countries. Energy can be obtained from biomass through:. Direct combustion,. Physical process and. Conversion process. Pyrolysis is the most popular thermal conversion process. In this study; properties of the rapeseed cake as a biomass source, pyrolysis of rapeseed cake and characterization liquid product (tar) have been investigated. Pyrolysis of the rapeseed cake was performed within a tubular reactor under the conditions of static atmosphere, varying temperatures of 450, 550, 650, 750, 850°C and at heating rates of 15°C min“1 and 25°C min'1. The maximum tar yield was observed to be evolving at 650°C pyrolysis temperature and at a heating rate of 15°C min”1. The various characteristics of tar obtained under this conditions were identified and presented as a green-fuel candidate. VI