Tribolium confusum'da çeşitli özellikler arasındaki ilişkilerin qtl haritalamada kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A study on relationships between various characteristics in Tribolium confusum for using availability qtl mapping
  1. Tez No: 450389
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada canlı materyal olarak Tribolium confusum hatları seçilmiş ve QTL analizi üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Populasyon Genetiği Laboratuvarı'ndaki T. confusum hatlarından iki tanesi rastgele seçilmiş ve çiftleştirme işlemlerinde kullanılmıştır. Seçilen hatlların çalışmak üzere belirlenen bir marker lokus bakımından farklı genotipte oldukları gözlenmiştir. Bu iki hat çiftleştirilip F1'ler elde edilmiş, bunlar kendi aralarında yetiştirilerek F2'ler elde edilmiş ve bu çiftleştirmelere ek olarak F1'lerin bir kısmı geriye melezlenmiştir. Tüm bu çiftleştirmeler sonucunda 21. gün pupa ağırlıkları hesaplanmıştır. Deneyler sırasında böcekler %95 un ve %5 maya karışımından oluşan besi ortamlarında tutulmuştur. Bu besi ortamları ise %70 nemin sağlandığı 32.50C'ye ayarlı inkübatörlere yerleştirilmiştir. Araştırmada seçilen marker lokus açısından pupa ağırlığı üzerine etkili QTL bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Bunun için Minitab programındaki ANOVA ile generasyonlar arasında pupa ağırlığı bakımından farklılık incelemesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre marker lokusta farklı genotiplere sahip ama pupa ağırlığı bakımından önemli bir farklılığa sahip olmayan bu iki hat arasında bir QTL bulma ve haritalama çalışması yapmanın mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Yine de yöntemlerin uygulanmasını inceleyebilmek açısından planlanan daha ileri melezlemeler ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Tribolium confusum lines were selected as live material and a research on QTL analysis was conducted. The two of T. confusum lines which are in Population Genetics Laboratory of Department of Biometry and Genetics in Ankara University Faculty of Agriculture was selected randomly and they were used for breeding process. The selected lines were found to have different genotypes for a marker locus chosen to study. F1 progenies were obtained by hybridizing of two ancestral lines, after that F2 progenies were obtained by hybridizing with each other and in addition to these hybridizings some of the F1 progenies backcrossed. The 21st day F1 pupal weight were accounted at the end of the all these matings. During the experiments the insects were held in the mediums consisting of 95% flour and 5% yeast mixture. These mediums was placed in the incubators adjusted to 70% mouisture and 32.50C temperature. Pupal weight for the selected marker loci was examined whether there are effective on QTL. The examination of the differences between generations in terms of weight pupae were made by ANOVA in Minitab. According to the results obtained with different genotypes marker loci but not a significant difference in the pupal weight between the these two lines, it was concluded that finding a QTL and a mapping study was impossible to do. Still, in terms of examining for the implementations of methods further hybridizations and analysis were carried out.