Bosna Hersek yerli koyunları ve keçilerindeki mitokondriyal DNA (mtDNA) d-loop polimorfizmi
Mitochondrial DNA (mtDNA) D-loop region polymorphisms in Bosnian native sheep and goat breeds
- Tez No: 450390
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada Bosna Hersek yerli koyun ve keçi ırklarının mitokondriyal DNA D-loop bölgesindeki genetik polimorfizm ve filogenetik ilişkileri ile PCR tekniği ve sekans analizi belirlenmiştir. Mitokondriyal DNA (mtDNA) filogenetik çalışmalarında kullanılan en önemli belirteçlerden biridir. Bosna Hersek'te yerli Pramenka koyunu ve Alaca dağ keçisi çok değerli genetik kaynaklardır. Bu yerli ırklar hastalıklara dayanıklıdır ve yüksek irtifalı bölgeler için uygundur. Bu mtDNA D-loop bölgelerinin sekans analizlerinin sonucunda Bosna Hersek endemik koyun ve keçi ırklarında yüksek genetik varyasyonu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre Bosna Hersek Pramenka koyunu A haplogrubuna ait olduğu görülmektedir. Ayrıca Bosna Hersek Alaca keçisinin de A haplogrubuna ait olduğunu görülmektedir. Bosna Hersek yerli koyun ve keçi ırkları üzerinde yapılan bu genetik çalışma, Akdeniz Bölgesi'nde koyun ve keçi kökeni ile evcilleştirilme sürecinin anlaşılmasına yardımcı olacağı beklenmektedir. Bu araştırma sonuçları Bosna Hersek yerli koyun ve keçi kaynaklarının korunması için bir teorik temel vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research the mitochondrial DNA D-loop regions of Bosnian native sheep and goat breeds were analyzed by PCR technique and sequenced to determine their genetic polymorphisms and phylogenetic relationships. Mitochondrial DNA (mtDNA) is one of the most important marker being used in phylogenetic studies. Bosnian native Pramenka sheeps and spotted goats are valuable genetic resources in Bosnia and Herzegovina. These native breeds are resistant to diseases and well suited to a region with high altitude in which livestock breeding is difficult. As a result of sequence analysis of mtDNA D-loop regions have been detected a high genetic diversity on Bosnian native sheep and goat breeds. These results indicate that the Bosnian Pramenka sheeps belong to haplogroup A. Bosnian spotted goats also belong to haplogroup A. It is expected that genetic study on Bosnian native sheep and goat breeds will light on understanding the orgin and process of sheep and goat domestications in the Mediterranean area. These results give a theoretical basis for the protection of Bosnian native sheep and goat genetic resources.