Kum soda otu (Salsola ruthenica Iljin.) tohumlarının çimlenme fizyolojisi ve bazı çıkış özelliklerinin belirlenmesi
Seeds of russian tumbleweed (Salsola ruthenica Iljin.) germination physiology and determining of some emergency features
- Tez No: 450394
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kum soda otu (Salsola ruthenica Iljin.) Van ve yöresinde tarım alanlarında, meyve bahçelerinde ve yol kenarlarında sıkça görülen bir bitkidir. Bu çalışmanın amacı kum soda otu tohumlarının çimlenme fizyolojisi hakkında bilgi sahibi olmak, mücadelesi ve faydalanılacak bir bitki olması durumunda ileride yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. Bu amaçla, 2015 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü çevresinden olgun soda otu tohumları toplanmıştır. Farklı sıcaklık, tuzluluk (NaCl) ve sodyum bikarbonat (NaHCO3) değerlerinin 12 saat gece/gündüz fotoperiyodunda, soda otu tohumların çimlenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Tohumlar 5/10, 10/20, 15/25, 20/30 ve 25/35 ºC sıcaklık değerlerine; 0 (kontrol), 200, 400, 600 ve 800 mM NaCI ve 0 (kontrol), 50, 100, 200 ve 400 mM NaHCO3 konsantrasyonlarına tabi tutulmuştur. Kum soda otu tohumlarında optimum çimlenme sıcaklığı 15/25 ºC'de elde edilmiş ve çimlenme oranı % 71.5 olarak bulunmuştur. En yüksek çimlenme oranı NaCl ve NaHCO3'ın 0 (kontrol) mM konsantrasyonlarında görülmüş, bu oran sırasıyla % 71.5 ve % 65.5 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, halofit bir bitki olarak bilinmesine rağmen soda otunun tuz ve sodyum bikarbonat (soda) içermeyen ortamlarda daha iyi çimlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Russian tumbleweed (Salsola ruthenica Iljin.) is a plant, which places in agricultural areas, orchards, and roadsides commonly. The aim of this study is to obtain information about seed germination physiology of Russian tumbleweed. Findings will help how to control of this weed, and enlighten to further studies. For this purpose, mature Russian tumbleweed seeds were collected from Yüzüncü Yıl University campus area in 2015. Experiments were conducted in the laboratory to determine the effect of temperature, salinity (NaCl), and sodium bicarbonate (NaHCO3) on seed germination of Russian tumbleweed. Seeds were germinated at five alternating temperatures (5/10, 10/20, 15/25, 20/30, and 25/35 ºC), five alternating salt (0, 200, 400, 600, and 800 mMNaCI) and sodium bicarbonate (0, 50, 100, 200, and 400 mM NaHCO3) concentrations and 12 h photoperiod. Optimum germination temperature obtained at 15/25ºC and germination percentage was 71.5%. The highest germination rate was determined at 0 mM (control) NaCI and NaHCO3, 71.5% and 65.5%, respectively. Finally, although it is known a halophyte plant, Russian tumbleweed was observed better germination rate in not including salt and soda places.