Mıcropropagatıon of Lycopersicon esculentum Mill. (Yellow tomato)
Lycopersicon esculentum Mill. (Sarı domates) bitkisinin doku kültüründe mikroüretimi
  1. Tez No: 450395
  2. Yazar: ZANA ABDALRAHMAN JAWAD JAWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Kuzey Irak'ta ve Türkiye'de nadir olarak yetişen ve soyu tükenme tehlikesi altında olan Sarı Domates bitkisinin Doku Kültüründe yetiştirilmesi ile ilgili bir protokol geliştirilmeye çalışılmıştır. Besi ortamı, eksplant ve Bitki Büyüme Düzenleyicilerinin (BBD) bitkinin laboratuvar ortamında geliştirilmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Besi ortamı olarak Murashige and Skoog (MS) kullanılmışır. Bitki tohumları Kuzey Irak'tan sağlanmıştır. Tohumlar steril, hormonsuz hazır ortamlarda çimlendirilmiştir. Çimlenen fidelerden gövde ucu, hipokotil, kotiledon, yaprak, nod ve internod bölgeleri eksplant olarak kullanılmıştır. Eksplantlardan direkt ve indirekt organogenez yolu ile farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda Bitki Büyüme Düzenleyicileri (BBD) kullanılarak sürgünler elde edilmiştir. Elde edilen sürgünler köklendirme ortamlarına transfer edilerek köklendirilmiş ve fideler elde edilmiştir. Fideler steril ortamda geliştitlerek toprak içeren saksılara aktarılmış ve steril olmayan dış ortama alıştırılmıştır. Saksılarda dometes rejenere edilmiştir. Sürgün eldesi en başarılı şekilde direkt organogenez yönteminde nod eksplantında, 0.5 mg/l BAP ve 2 mg/l BAP+1 mg/l NAA destekli farklı iki ortamda %100 oranında elde edilmiştir. İndirekt organogenez yönteminde hipokotil eksplantından 2 mg/l Kinetin eklenmiş MS ortamında %83.33 oranıda kallus ve kallustan sürgün elde edilmiştir. Elde edilen sürgünler 0.5 mg/l IBA + 0.5 mg/l IAA desteklenmiş MS ortamında %100 kök üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study an in vitro tissue culture protocol was developed on Yellow Tomato grown in Northern Iraq region and Turkey. The effects of Media, Plant Growth Regulators (PGR) and explant on in vitro regeneration of Yellow Tomato were investigated. Plant seeds were provided from Northern Iraq and germinated in PGR free MS and White media. Shoot tip, hypocotyl, cotyledon, leaf, node and inter node were excised from germinated seedlings and used to be explant. Adventitious shoot regeneration was achieved in tissue culture from explants by applying different concentration and combination of different PGR via indirect and direct organogenesis. The regenerants were transferred to the different media conditions to be developed roots. The whole seedlings regenerated in vitro were transferred to soil and acclimatized in natural environment. The most successful (100%) adventitious shoot regeneration was provided from node explant in MS medium supplemented with 0.5 Mg/L BAP and 2Mg/L BAP + 1Mg/L NAA with two different application via direct organogenesis. 83.33% adventitious shoot regeneration was achieved from hypocotyl explant in MS medium supplemented with 2Mg/L kinetin via indirect organogenesis from calli. Adventitious shoots without root were transferred to MS medium supplemented with 0.5 Mg/L IBA + 0.5Mg/L IAA and (100%) root development were provided.