Uyku apnesi hastalarında prolidaz, adenozin deaminaz ve bazı antioksidant enzim aktivitelerinin araştırılması
Investigation of prolidase, adenosine deaminase and some antioxidant enzyme activities in sleep apnea patients
- Tez No: 450400
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs servisinde uyku apnesi teşhisi konulmuş hastalardan alınan serum örneklerinden prolidaz, adenozin deaminaz ve bazı antioksidant enzim aktiviteleri (SOD, GSH, GST ve GR ) tayin edildi. Yapılan bu tez çalışmasında uyku apnesi olan hastalarda prolidaz, SOD, GSH ve GR aktiviteleri, sağlıklı kontrol grubuna göre daha düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, serum samples were taken from patients diagnosed with sleep apnea at the Pulmonary Medicine clinic of Yüzüncü Yıl University Medical Faculty, and prolidase, adenosine deaminase and some antioxidant enzyme activitys (SOD, GSH, GST and GR) were determined. In patients with sleep apnea, prolidase, SOD, GSH and GR activities were found to be lower than in the healthy control group (p0.05).