Yüksekova (Hakkâri) yöresinde halk tababetinde kullanılan bitkiler ve kullanım alanları
Plants used in traditional medicine in yüksekova (Hakkari) and their application fields
- Tez No: 450399
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma Yüksekova (Hakkâri) yöresinde geleneksel halk tababetinde kullanılan bitkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Nisan 2015-Temmuz 2015 tarihleri arasında yöredeki 2 belde ve 30 köye gidilerek bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında toplam 247 kaynak kişi ile görüşülmüştür. Öncelikle halk ilacı olarak kullanılan bitkiler belirlenmiş ve bitki örnekleri toplanmıştır. Yapılan anket çalışmasıyla bitkilerin yöresel isimleri, tedavideki kullanımları, yararlanılan kısımları, ilaçların hazırlanışı, uygulanış şekilleri ve uygulama süreleri gibi bilgiler derlenmiştir. Toplanan bitki örnekleri uygun yöntemlerle kurutulmuş, herbaryumları ve teşhisleri yapılmış ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Herbaryumunda muhafaza altına alınmıştır. Yörede, tamamı yabancı ot veya yabani bitki olarak yetişen 59 bitki türünün geleneksel halk ilacı olarak kullanıldığı saptanmıştır. Yapılan anket sonucunda, Yüksekova yöresinde halk ilacı olarak kaydedilen bitkilerin en çok mide rahatsızlıklarında, yara tedavisinde, kadın hastalıklarında, baş ve diş ağrılarında kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine medicine plants, which are used in traditional medicine in Yüksekova (Hakkari). For this purpose a face to face survey was conducted in 2 towns and 30 villages from April to July 2015. The survey was completed with 247 persons in total. The plants used as traditional medicine were determined, and the plant's samples were collected from region. The information related to the plants such as traditional names, useful parts in cure, preparing and application methods and application times of these plants were also collected in the surveys. The collected plant samples were appropriately dried, identified and brought to Department of Plant Protection Herbarium of Yüzüncü Yıl University. A total of 59 weeds or plants were determined as traditional medicine in the region. The plants used in folk medicine were mostly used in gastrointestinal diseases, skin wound treatments, gynecological diseases, headache and toothache in Yüksekova.