Tri ve tetraazanaftalin türevlerinin aromatikliğinin incelenmesi
Investigation of aromaticity of tri and tetraazanaphthaline derivatives
  1. Tez No: 450401
  2. Yazar: MEHMET AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Aromatiklik, kimyanın ve özellikle organik kimyanın ilgi alanına giren hakkında her yıl onlarca çalışma yayınlanan bir konudur. Bir molekülün aromatikliğinin belirlenmesi o molekülün hangi tepkimelerde kullanılabileceği, hangi özellikleri göstereceği konusunda önemli bilgiler sunmaktadır. Bu bağlamda aromatiklik tayini son derece önemlidir. Bir yapının aromatikliğinin belirlenmesi için bir kaç yöntem bulunmasına karşın, en basit uygulamaya sahip ve en doğru yaklaşımı sunan NICS (Çekirdekten Bağımsız Kimyasal Kayma) yöntemidir. Naftalin aromatik bir moleküldür. Halkaların üzerinde yapılan merkezi sübstitüsyonun naftalinin aromatikliğine etkisi olacağı aşikardır. Azot gibi elektronegatif bir atomun karbon ile yer değiştirmesi ile naftalin halkalarının aromatikliği azaltacaktır. Sübstitüe azotların pozisyonları değiştikçe aromatiklik de değişmelidir. Bu amaçla tüm tri ve tetraazanaftalin türevleri dikkate alınarak tez çalışması şekillendirilmiştir. Azot sübstitüsyounu sonucunda kaybedilen aromatikliği geri kazanmak için halka hidrojenleri nitro grupları ile yer değiştirilmiştir. Elektronegatif azot üzerindeki elektron yoğunluğunun nitro gibi kuvvetli bir elektron çekici grupla tekrar halkaya aktarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aromaticity, is a subject of chemistry and especially organic chemistry on which dozens of articles have been published every year. Aromaticity of a compound gives important information about the possible reactions and other propeties of a molecule. In that point of view determination of aromaticity is very important. Although there are a few methods for the determination of aromaticity, NICS (Nucleus Independent Chemical Shift) calculations provide the easiest applicability and best approach to the result. Naphthalin is an aromatic molecule. It is obvious that centric substitution on the ring will affect the aromaticity of naphthalin Substitution of carbon atoms of the ring with electronegative nitrogen atoms will decrease the aromaticity of the system. Aromaticity should differ by the change in the positions of the nitrogens. Therefore, the thesis is formed by taking all the derivatives of tri and tetraazanaphthalin derivatives into consideration. In order to gain the lost aromaticity due to nitrogen substitution, ring hydrogens were replaced with nitro groups. Electron population on the electronegative nitrogens were aimed to be pulled back into the ring by very strong electron withdrawing nitro groups.