Buğday kök çürüklüğüne neden olan Bipolaris Sorokiniana (SACC.) fungusunun PGPR ve biyoajan bakterileri kullanılarak kontrollü koşullarda biyolojik mücadele imkânlarının araştırılması
Investigation of biological control possibilities of wheat root rot disease caused by Bipolaris Sorokiniana (SACC.) shoen. using PGPR and bio-control bacteria in greenhouse condition
- Tez No: 346674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; PGPR ve biyoajan bakteriler kullanılarak buğday kök çürüklüğü hastalığı Bipolaris sorokiniana (Sacc.)?nın kontrolü ve bitki gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada; daha önce yapılmış olan farklı araştırmalarda yabani ve kültür bitkilerinin toprak altı veya toprak üstü aksamlarından izole edilerek, Mikrobiyal Tanı Sistemi (MIS) ile tanılanan 25 faklı türe ait toplam 212 bakteri izolatı kullanılmıştır. Bu bakteriler in-vitro koşullarda patojene karşı antifungal özelliklerinin belirlenmesi için test edilmiştir. Antifungal özellikleri, azot fiksasyonu ve fosfatı çözebilme özellikleri dikkate alınarak seçilen 39 bakteri izolatı sıvı taşıyıcı formülasyonda geliştirilmiştir. Tohum kodlaması yöntemi kullanılarak saksı denemelerinde hastalık gelişimi ve buğday bitkisinin gelişimi üzerine etkinlikleri bakımından test edilmiştir. Sonuç olarak, bakteri izolatlarından oluşturulan sıvı formülasyonlardan bazılarının hem buğday kök çürüklüğü hastalığını kontrolünde biyopestisit ve hem de bitki gelişiminde mikrobiyal gübre olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of PGPR and bioagent bacteria against root rot disease on wheat caused by Bipolaris sorokiniana (Sacc.) and plant growth promotion. A total of 212 bacterial isolates belonging to 25 different species isolated from under-ground or above-ground of wild and cultivated plants in the previous studies were used in this study. They were identified using fatty acid methyl esters profiles by the Microbial Identification System (MIS). The bacterial strains were tested to determine their antifungal properties against the fungal pathogen in vitro condition. A total of 39 bacterial isolates, selected by determining antifungal activities, nitrogen fixation and phosphate solubulising activities, were growth in suitable liquid carrier formulation. They tested for suppressing root rot disease and some plant growth parameters by using seed inoculation method. Consequently, our results indicated that some of the liquid formulation consist of bacteria can be used as both biopesticide for the control of wheat root rot disease and biofertilizers for wheat production.