Kuzularda kulak küpesi uygulamasının refah açısından değerlendirilmesi
Welfare assessment of ear tags application in lambs
  1. Tez No: 450459
  2. Yazar: MURAT KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, metal ve plastik uçlu kulak küpeleri ile elektronik kulak küpelerinin enfeksiyon oluşumu üzerine etkisini termal kamera ile belirlemek ve kuzuların davranışsal tepkilerini inceleyerek küpe uygulamasını hayvan refahı açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, ortalama 6 aylık yaşta 90 baş Akkaraman kuzusu oluşturmuştur. Birinci grup kuzuların (n=30) sağ kulağına metal uçlu küpe ve sol kulağına elektronik küpe takılmıştır. İkinci grup kuzuların (n=30) sağ kulağına plastik uçlu küpe ve sol kulağına elektronik küpe takılmıştır. Üçüncü grup kuzular (n=30) ise kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Kulak küpesi uygulamasından önce hayvanların sağ ve sol kulağının kızılötesi termografi yöntemi ile termal sıcaklıkları kaydedilmiştir. Küpe uygulamasından sonraki 1, 4, 10 ve 30. günlerde ölçümler tekrarlanmıştır. Sıfır, 1, 4, 10 ve 30.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect on the formation of infection of ear tags with metal and plastic tipped and electronic ear tags using infrared thermography and to evaluate the effect on welfare by examining behavioral responses of the lambs. Animals used in the study consisted of 90 lambs at an average of 6 months of age. It was attached to the metal-tipped ear tags on right ear and electronic ear tags on left ear of lambs in the first group (n=30). The plastic-tipped ear tags on right ear and electronic ear tags on left ear of lambs in the second group (n=30) was attached. The third group lambs were left as a control group. Thermal temperatures of the right and left ears of the lambs were recorded with the infrared thermography before the ear tags applications. Measurements were repeated at 1, 4, 10, and 30th days after the ear tags application.