Heksaploid triticale çeşit/hatlarında tane verimini etkileyen bazı sitolojik ve morfolojik özelliklerin belirlenmesi
- Tez No: 45048
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAĞSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma heksaploid. triticale çeşit/hatlarında bazı sitoiojik vp morfolojik özellikleri belirlemek ve ayrıca sitolojik özelliklerin hem birbirleriyle hem de verim ve bazı morfolojik özellikler ile ilişkilerinin bulunup bulunmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1- Denemede kullanılan trlticale çeşit/hatlarının ploidi seviyesinin heksaploid (2n=42) olduğu belirlenmiştir. Yük sek ve düşük verimli genotipler aneuploidi oranı yönünden karşılaştırıldıklarında, yüksek verimli batlarda genellikle aneuplnid fide oranının daha az, olduğu görülmüştür. Ayrıca, aneuploidinjn tohum verimi ile tohumların 1000-tane ağırlığını., çimlenme ve sürmp gücünü olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. 2- Melotik özellikler arasında yapılan korelasyon hesapla maları sonucunda ünjvalentler ile gecikenler ve çekirdek- ciki.pr arasında pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Yine Üni va] entler, gecikenler ve çekirdekçiklerin hem tohum tutma oranını hem de tane verimini olumsuz yönde etkiledik leri ortaya konulmuştur. 3- Polen canlılığı yönünden yüksek ve düşük verimli genotipler karşılaştırıldığında yüksek verimli hatlarda canlı polen oranının genellikle daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, polen canlılığının tohum tutma oranını ve tohum verimini olumlu yönde etkilediği saptanmıştı r. 4- Denemede kullanılan triticale genot iplerinden yüksek tane verimine sahip hatların incelenen morfolojik özellikler bakımından çoğunlukla üst sıralarda yer aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine cytological and morphological properties of hexaploid triticale cul tivar/lines and to investigate a possible relation of the cytological characteristics with yield, and some morphological characters. Results from this study can be summarized as follows: 1- Level of ploidy of triticale cultivar/lines was hexaploid (2n=4?). when low and high yielding genotypes were compared in terms of aneuploidy level high yielding genotypes were of low aneuploidy types. Furthermore, aneuploidy rate was negatively correlated with grain yields, loon-kernel weight, germination and emergence. 2- A significant correlations were present between univalents, laggards and micronuclei. Furthermore, univa lents, laggards and micronuclei affected both seed set and grain yields negatively. 3- when high and low yielding genotypes were compared in terms of pollen viability, in high yielding lines pollen viability was generally high. Pollen viability was positively correlated with seed set and grain yields. 4- High yielding lines had higher value of morphological characters.