Gliadin'in elektroforetik davranışlarının buğday çeşitlerinin teşhisinde kullanılma olanakları
Identification of some whwat varieties by the electrophoretic analysis of gliadin proteins
- Tez No: 22810
- Danışmanlar: PROF. DR. KAVUNCU ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gliadin proteinlerinin poliakrilamid gel elektroforesi (Khan ve ark. 1990), heksaploid buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerini teşhis etmek ve kataloglamak üse- re kullanıldı. Her bir çeşit için, nisbi band mobilitesi-Rm- (Marquis referans band 50 "ye göre) kullanılarak, bir elektroforegram formülü hasırlandı. Ondört Türk ve yirmi Pakistan çeşidi analiz edildi. Varyetelerin çoğu ösgün gliadin band pattern' i (parmakisi) gösterdi. Çeşitlerin gliadin bandlarının geldeki dağılımı 10-90 Rm değerleri arasında olup, Ri değerleri 3 ve daha fasla olan, yani koyu boyanan bandlar genellikle 40-65 Rm arasında idi. ANAHTAR KELİMELER: Buğday varyetelerinin teşhisi, Gliadin Elektroforesisi, Nisbi Mobilite, Nisbi Yoğunluk, Gliadin formülleri.
Özet (Çeviri)
Polyacrylamide gel electrophoresis of gliadin proteins (Khan et al 1990) was used to identify and catalog hexaploid wheat (Triticum aestivum L.) cultivars. An electrophoregram formula was prepared for each culti- var using relative band mobility (Rm) based on marquis reference band 50. Fourteen Turkish and twenty Pakistani Varieties were analysed by the fore said technique. Most of 'the varieties showed their unique gliadin band patterns (Finger prints). Their gliadin bands fell between 10-90 Rm values, with most of the heavily staining bands, namely the bands with more than 2 Ri values, occuring 40-65 Rm into the gel. KEY WORDS: Identification of wheat Varieties, Gliadin Electrophoresis, Relavite Mobility, Relative Intensity, Gliadin formulae.