Evsel atıksuların çapraz akışlı mikrotiltrasyon membranlı anaerobik reaktörlerde arıtımı
  1. Tez No: 45049
  2. Yazar: ERDEM KOCADAĞISTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum kenti evsel atıksularının arıtımı için aşağı akışlı, tam karışımlı, anaerobik reaktör ile, çapraz akışlı mikrofiltrasyon membran hücresi birlikte kulanılmış, membran ünitesinin arıtım üzerinde gösterdiği ilave arıtım performansı incelenmiştir. Sistemden, denge şartları altında 87.5 l/m2.h akı ve 0.35 kg/cm2 membran basıncında ortalama %95 KOİ, %15 Nitrit azotu ve %75 Fosfat fosforu giderim verimleri ile en iyi verimler elde edilmiştir. Bu şartlar altındaki hidrolik bekletme süresi (HBS) 5.56 gün 'dür. Çalışmada kullanılan en büyük akı olan 450 i/m2.h 'de ise giderim verimleri sırası ile % 69, %14 %64 olurken hidrolik bekletme süresi 1.08 gün 'dür. Elde edilen veriler, membran ünitesinin anaerobik arıtıma ilaveten ortalama olarak %40-50 Tık bir fayda sağladığını göstermiştir. Ayrıca % 100 civarında olan AKM giderim verimi ile hem çok üstün bir performans göstermekte, hem de biyokütle kaçışına engel olarak arıtma verimini artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, downflow anaerobic suspended growth system is used with crossflow microfiltration membran unit and the extra treatment gain of membran unit is examined for treatment municipal wastewater of Erzurum city. At equilibrium conditions, the best values, which are 95 % for COD, 15 % for N02-N and 75 % for P04-P removal efficiencies, are obtained for 87.5 l/m2.h permeate velocity and 0.35 kg/cm2 membran pressure. The hydraulic retention time (HRT) at this conditions is 5.55 day. When the HRT is dropped to 1.08 day for 450 l/m2.h, which is the peak permeate velocity of this study, these values are measured 69 %, 14 %, 64 % respectively. These data showed that, the membran unit is supplied an extra gain to the treatment which is about 40-50 % for COD. Furthermore, with the 100 % suspended solids removal efficiency, both it is showed an ultra self treatment performance, and increase the total system treatment efficiency by prevent the biomass loss.