Kontrollü salım özelliği bulunan katmanlı yapıya sahip agrotekstil dokusuz yüzeylerin geliştirilmesi
Development of agrotextile nonwoven surfaces with layered structure possessing controlled release properties
  1. Tez No: 450528
  2. Yazar: SULTAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada 75/25 polietilen terefitalat / viskon (PET / CV) dokusuz yüzeyler, iki farklı amonyum sülfat gübre yüklemesiyle (%27.75 ve %55.50) iki farklı molekül ağırlığa sahip (Mw: 89 000 – 98 000 g/mol ve 146 000 – 186 000 g/mol) polivinil alkol kullanılarak kaplanmıştır. Polivinil alkol kaplama miktarı 60 g/m2 ve 120 g/m2 olacak şekilde ayarlanmıştır. Polivinil alkol çapraz bağlanmasının gübre salımına etkisini incelemek amacıyla iki farklı oranda glutaraldehit çapraz bağlayıcısı (PVOH/GA oranı: 1/0.01 ve 1/1) kullanılmıştır. Üretilen yapıların çapraz bağlanma derecesi, dinamik ve denge su emicilik kapasitesi, su tutma kapasitesi ve su buharlaşma oranları tespit edildikten sonra gübre salım profili % kümülatif amonyum azot ölçümleri ile belirlenmiştir. Çapraz bağlanma için %1'lik glutaraldehitin yetersiz olduğu, polivinil alkol kaplama miktarı, glutaraldehit miktarı ve amonyum sülfat miktarı arttıkça su emicilik değerlerinin azaldığı, düşük molekül ağırlıklı polivinil alkol kaplı yapıların 24 saatte, yüksek molekül ağırlıklı polivinil alkol kaplı yapıların ise 12 saatte tamamen kuruduğu görülmüştür. Gübre salımı, en çok polivinil alkol molekül ağırlığı ve polivinil alkol yükleme miktarından etkilenmiştir. Üretilen yapılardan sadece glutaraldehit içermeyen yüksek molekül ağırlıklı 120 g/m2 polivinil alkol kaplamalı, %55.50 amonyum sülfat yüklemeli yapının kontrollü gübre salımı yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 75/25 poly(ethylene terephthalate) / viscose (PET / CV) nonwoven fabrics were coated with two different ammonium sulfate fertilizer loadings (27.75% and 55.50 %) by using two different poly(viniyl alcohol) (Mw: 89 000 – 98 000 g/mol ve 146 000 – 186 000 g/mol). Poly(viniyl alcohol) coating amounts were adjusted to 60 g/m2 and 120 g/m2. In order to study the effect of poli(viniyl alcohol) crosslinking on fertilizer release, glutaraldehyde crosslinking agent was used in two different ratios (PVOH/GA ratio: 1/0.01 and 1/1). Fertilizer release profile was calculated as cumulative percent ammonium nitrogen measurements after determining degree of crosslinking, dynamic and equilibrium water absorption capacity, water retention capacity and water evaporation ratio of the generated structures. A concentration of 1 wt.% glutaraldehyde was insufficient for crosslinking and water absorption capacity reduced with increasing poly(viniyl alcohol), glutaraldehyde and ammonium sulfate loading amount. Structures coated with low molecular weight poly(viniyl alcohol) dried within 24 hours, while those of coated with high molecular weight poly(viniyl alcohol) dried within 12 hours completely. Fertilizer release was affected mostly by molecular weight and loading amount of poly(viniyl alcohol). It has been determined that nonwoven fabric coated with 120 g/m2 high molecular weight poly(viniyl alcohol) and 55.50% ammonium sulfate fertilizer loading in the absence of glutaraldehyde was able to make a controlled fertilizer release.