B-blokerlerin kontrollu salım yapan sistemleri üzerinde yeni yaklaşımlar
New approaches on the controlled release systems of beta-blockers
  1. Tez No: 158343
  2. Yazar: ÖZGE İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET P-BIokerlerin Kontrollü Salım Yapan Sistemleri Üzerinde Yeni Yaklaşımlar Bu çalışmada bir beta-bloker olan atenololun deriden verilmek üzere transdermal formunun hazırlanmasına ve bu dozaj formundan iyontoforez yardımı ile çıkışın artırılmasına çalışılmıştır. Çalışmada matris formülasyonlan hazırlamak amacıyla Eudragit E 100 ve NE 40D polimerlerden ve plastizer olarak triasetinden yararlanılmıştır. Bu polimerlerin ön denemeler ile adhesif özelliği olan, fiziksel olarak stabil kalabilen oranlan ve kalınlıkları belirlenmiştir. Bu denemeler sonucunda seçilen Eudragit E 100 ve NE 40D polimerlere, 300 g/m total kuru polimer ağırlığı üzerinden hesaplanarak % 20 oranında triasetin ve %5 oranında atenolol eklenerek elde edilen matris filmler üzerinde çap, kalınlık, etkin madde miktar tayini, işlem etkinliği çalışılmış ve etkin maddenin filmden salım hızı Franz difuzyon hücresi yardımıyla pasif olarak ve iki farklı şiddette (0,1 mA/cm ve 0,5 mA/cm ) elektrik akımının 6 saat süreyle uygulanması ile incelenmiştir. Bu şekilde filmden etkin madde saliminin iyontoforez yardımı ile akım şiddeti değiştirilerek artırılabileceği gösterilmiştir. Fiziksel stabiliteleri, adhezif özellikleri, işlem etkinlikleri açısından uygun bulunan ve etkin madde salım hızı en yavaş olan F9 kodlu formulasyon iyontoforezin salım hızı üzerine etkisinin izlenebilmesi amacıyla in vivo çalışmalar için seçilmiştir. Bu amaçla Wistar sıçanlar üzerine F9 kodlu formulasyon uygulanarak pasif difuzyon, transdermal iyontoforez ve penetrasyon arttırıcı yardımıyla pasif difuzyon çalışmaları yapılmıştır. Çalışmaların sonunda iyontoforezin pasif difüzyona oranla deriden geçişi artırdığı, oleik asit uygulamasının ise iyontoforeze oranla avantajının bulunmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 1. 0-Blokerler 2. iyontoforez 3. Eudragit 4. Franz difuzyon hücresi 158
Özet (Çeviri)
SUMMARY New Approaches On The Controlled Release Systems Of Beta-BIockers In this study, a p-Blocker atenolol was tried to prepare as a transdermal therapeutic dosage form to use from skin and iontophoresis was used to increase the release of atenolol from skin. In order to prepare matrix formulations, Eudragit E 100 and Eudragit NE 40D polymers were used in the combination with triethyl citrate or triacetine as plasticizer. In our prestudies we determined the polymer ratios and thickness which are adhesive and physically stable. From these studies we chose Eudragit E 100 and Eudragit NE 40 D polymers and loaded 2% of triacetine and 5% of atenolol. The ratios were calculated from the total dry polymer weights of 300 g/m2. We studied the diameter and thickness, amount of drug content and incorporation efficiency of matrix films and the release rate of active agent from the matrix films with Franz Diffusion Cells with passive diffusion and iontophoresis. Iontophoresis were applied by using two different current density (0,1 mA/cm2 and 0,5 mA/cm2) for six hours. It is determined that release rate from matrix films could be increased with iontophoresis by chancing the current density. The formulation coded as F9 was chosen as the best fitted film for in vivo studies to determine the effect of iontophoresis on the release rate, in respect to physical stability, adhesive characterization, incorporation efficiency and the slowest drug release rate. For that reason, the formulation F9 was applied on Wistar rats. Passive diffusion, transdermal iontophoresis and passive diffusion with penetration enhancer pretreatment were studied on the rats. As a result of these studies it was determined that iontophoresis increased the skin permeability and shortened the lag time of atenolol compared with passive diffusion and it was also found that pretreatment of penetration enhancer oleic acid was not superior to iontophoresis. KEYWORDS: 1. ^-Blockers 2. Iontophoresis 3. Eudragit 4. Franz diffusion cells 159