Denim kumaşlara uygulanan döner şablon kaplama işleminin kumaş özelliklerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of the rotary pattern coating applied to denim fabrics on fabric properties
- Tez No: 450532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GAZİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı denim kumaş üretim sektöründe yenilik ve inovasyonun önemi çok büyüktür. Denim kumaşlara hem estetik hem de fonksiyonel farklılıklar/özellikler kazandırmak için uygulanan işlemlerden birisi de kaplama işlemidir. Kaplama işlemi uygulanmış denim kumaşlarda, kazandırılan estetik ve fonksiyonel özelliklerin yanı sıra kullanım açısından fiziksel ve termofizyolojik gereksinimlerin karşılanabilir olması hususu son derece önemlidir. Uygulanan kaplama işleminin, kumaşa kazandırdıklarının yanında, kumaşın kullanım açısından özelliklerinin ne şekilde etkilediğinin bilinmesi, tasarımcılar açısından hayati öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı; farklı kaplama parametrelerinin (viskozite yoğunluğu, kumaş geçiş hızı, rakle ve şablon silindirleri arasındaki basınç, kurutma sıcaklığı ve şablon silindiri üzerindeki gözenek sayısı) kaplanmış denim kumaşların fiziksel üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında, döner şablon kaplama makinesinde, üretim parametreleri kontrollü olarak değiştirilerek, seçilen bir denim kumaşa kaplama işlemi uygulanmıştır. Üretilen denim kumaşların kopma mukavemeti, elastikiyet, yırtılma mukavemeti, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve ısıl direnç gibi özellikleri test edilerek, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda üretilen denim kumaşların hava ve su buharı geçirgenliği özellikleri üzerinde, incelenen tüm kaplama proses parametrelerinin istatistikî olarak anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca incelenen kaplama proses parametrelerinin, kumaşların kullanım sonrası deformasyon ve uzama özellikleri üzerinde de istatistikî olarak önemli etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of innovation is huge in the denim fabric production industry, where intense competition is experienced. One of the actions applied on denim fabrics to provide both aesthetic and functional features is coating process. It is extremely important to meet the physical and thermophysiological requirements besides the aesthetic and functional features of denim fabrics as a result of applied coating. In addition to the features provided by the applied coating process, knowing how the properties of the fabric are affected has a vital importance in terms. The purpose of this study is; Is to examine the effect of different coating parameters (viscosity density, fabric passing speed, pressure between gun and template rollers, drying temperature and number of pores on the stencil cylinder) on the physical of the coated denim fabrics. The coating process was applied to a selected denim fabric by changing the production parameters in a controlled way in the rotary pattern coating machine within the scope of the study. The tensile strenght, tear strengh, elasticity, air permeability, water vapor permeability and the thermal resistance of the produced denim fabrics were evaluated comparatively. Statistically significant effect of all of the examined coating process parameters has been found on air and water vapor permeability properties of the resultant fabrics. In addition, it has been determined that the analysis of the coating process parameters statistically has a significant influence on after-use deformation and elongation properties of fabrics.