Adana topraklarından entomopatojen fungusların izolasyonu, morfolojik karakterizasyonu ve sitophilus oryzae erginlerine karşı laboratuar şartlarında virülensliklerinin belirlenmesi
Isolation and morphological characterization of entomopathogenic fungi from adana soils and determination of their virulence against adults of sitophilus oryzae in laboratory conditions
- Tez No: 450533
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANHİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Depolanmış ürün zararlılarının en önemlilerinden birisi, prinç biti, Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera: Curculionidae)'dir. Pirinç biti ile mücadelede kullanılan yöntemlerin en yaygını kimyasal mücadeledir. Çevre ve insan sağlığına olan duyarlılığın giderek arttığı günümüz dünyasında, aşırı pestisit kullanımından kaynaklanan birçok olumsuz faktörün ortadan kaldırılması için alternatifler aranmaktadır. Bu alternatifler arasında, entomopatojen funguslar, tarımsal zararlılarla biyolojik mücadelede önemli bir yer tutmaktadır. Yürütmüş olduğumuz bu tez çalışması kapsamında, Adana İlinden alınan topraklardan, 9 adet Fusarium sp., 3 adet Beauveria bassiana ve 1 adet Purpureocillium lilacinum olmak üzere toplam 13 adet entomopatojen fungus izolasyonu gerçekleştirilmiş ve bu izolatların S. oryzae üzerinde etkinlikleri laboratuar şartlarında belirlenmiştir. Fungus izolatları içerisinden, P. lilacinum (224), B. bassiana (310) ve F. sp. (339) izolatlarının, tek doz çalışmasında S. oryzae erginlerine karşı en etkili izolatlar olduğu belirlenmiştir. Belirlenen bu izolatlarla 1×105, 1×106, 1×107, 1×108 ve 1×109 konidi/ml olmak üzere 5 farklı dozda uygulama yapılmış ve ölü böcekler, 5, 7, 9 ve 14. günde sayılmıştır. Bu dozlarda, P. lilacinum, B. bassiana ve F. sp. izolatları için, 14. günde oluşan ölüm oranları sırasıyla, %30, %52.5, %73.5, %100 ve %100; %47.5, %72.5, %100, %100 ve %100; %45, %93.8, %90, %100 ve %100 olarak hesaplanmıştır. LC50 ve LC95 değerleri ise, P. lilacinum, B. bassiana ve F. sp. izolatları için sırasıyla, 889, 16231; 4863, 10154 ve 2012, 10055 konidi/ergin olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, birbirine yakın sonuçlar veren Fusarium sp. (339) ve B. bassiana (310) izolatları, en virülens izolatlar olarak tespit edilmiş ve bunu P. lilacinum (224) izolatı takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important insect pest of stored products is Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera: Curculionidae). The most common method in the controlling of S. oryzae is chemical application. The alternatives are needed to overcome many side effects of excessive pesticide usage on environment and human beings. Of these alternatives, entomopathogenic fungi have an important role in biological control of agricultural pests. In this study, 13 entomopathogenic fungi in Adana Province was isolated including 9 Fusarium sp., 3 Beauveria bassiana and 1 Purpureocillium lilacinum. The efficacy of these isolates on S. oryzae was tested in laboratory conditions. Purpureocillium lilacinum (224), B. bassiana (310) and F. sp. (339) were the most effective isolates aginst S. oryzae in a single-dose experiments with 1x107 conidia / ml. Then these isolated were applied in 5 different doses of 1x105, 1x106, 1x107, 1x108 and 1x109 conidia / ml aginst S. oryzae and dead insects were counted on 5th, 7th, 9th and 14th days. The mortality at these 5 doses for P. lilacinum, B. bassiana and F. sp. isolates were calculated as, 30%, 52.5%, 73.5%, 100% and 100%; 47.5%, 72.5%, 100%, 100% and 100%; 45%, 93.8%, 90%, 100% and 100%, respectively. LC50 and LC95 values for P. lilacinum, B. bassiana and F. sp. were 889 and 16231; 4863 and 10154, and 2012 and 10055 conidia / adult, respectively. As a conclusion, Fusarium sp. and B. bassiana which produced similiar mortalities were more effective isolates aginst S. oryzae than P. lilacinum.