Farklı oranlarla hazırlanan gümüş nanopartiküll (AgNp) ve polivinilklorür (PVC)kompozitlerin antibakteriyel ve antibiyofilm özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of antibacterial and antibiofilm properties of silver nanoparticle (AgNp) and polyvinylchloride (PVC) composites prepared with different ratios
- Tez No: 450574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Girişimsel işlemlerde kullanılacak biyomalzemelerin ya da implantların doğal doku ile fiziksel ve biyolojik açıdan uyumlu olması ve vücutta immün cevap uyandırmaması gerekmektedir. Metalik nanopartiküller çoklu toksik etki ile antibakteriyel etki gösterebilmektedir. Antibakteriyel özellikleri en fazla bildirilen metalik nanopartikül gümüş nanopartiküllerdir. Gümüş nanopartiküllerin antibakteriyel etkileri hücre tipi ve Gram boyanma özellikleri ile değişiklik gösterebilmektedir.PVC, işleme kolaylığı, farklı maddelerle uyumluluk ve çok yönlülük açısından farklı endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Tıbbi ve biyomedikal alanda, birçok biyomalzemeyi üretmede yaygın şekilde kullanılır. Antibakteriyel PVC biyomalzemelerininüretilmesi sağlık uygulamaları için önemlidir. Bu çalışma ilede belirli ağırlık oranları ile elde edilecek gümüş nanopartikül (AgNp) ve polivinil klorür (PVC) kompozitlerinin, vücut sistemlerinde (solunum, sindirim gibi) kullanılan PVC biyomalzemelerde ve tıbbi cihazlarda kontaminasyona neden olabilecek ve hastane enfeksiyonları için önemlienfeksiyöz suşlara karşı antibakteriyel ve antibiyofilm aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Nanoteknoloji alanında yapılması planlanan ileriki çalışmalar için zemin oluşturacağı kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
Biomaterials or implants to be used in interventional procedures must be physically and biologically compatible with the natural tissue and should not induce an immunological response in the body. Metallic nanoparticles can exhibit antibacterial effects with multiple toxic effects. The most reported antibacterial properties are metallic nanoparticles of silver nanoparticles. The antibacterial effect of silver nanoparticles cell type may vary with the type and Gram pozitive/ negative properties. PVC is widely used in different industrial applications in terms of ease of processing, compatibility with different materials and versatility. In medical and biomedical fields, PVC widely used in many biomaterials. The production of antibacterial PVC biomaterials is undoubtedly important for health applications. This study also compared the antibacterial and antibiotic activity of silver nanoparticles (AgNP) and polyvinyl chloride (PVC) composites with certain weight ratios against infectious strains important for may cause contamination in PVC biomaterials used in body systems (respiratory, digestive, etc.) and medical devices and hospital infections. We believe that nanotechnology will provide the basis for further studies planned to be done