Selülozik yapıda antibakteriyel kaplama sentezlenmesi
Synthesis of antibacterial coating in cellulosic structure
  1. Tez No: 745545
  2. Yazar: YUSUF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BEYLER ÇİĞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, tiyol-en klik reaksiyon mekanizmasına göre UV ışınlarıyla sertleşebilen antibakteriyel kaplama materyallerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tez kapsamında gümüş nanoparçacıkları sentezlenmiş ve sentezlenen nanoparçacıklara akrilat fonksiyonelitesi kazandırılmıştır. Farklı oranlarda sentezlenen akrilat fonksiyoneliteli Ag nanoparçacıklar (% 0, 20, 40 ve 60) akrilat fonksiyoneliteli selüloz ve 4 tiyol fonksiyonelitesi olan monomeri içeren formülasyonlara katılmıştır. Hazırlanan formülasyonlar UV ışınlarıyla sertleştirilerek antibakteriyel özellikte kaplama materyalleri basit ve çevreci bir yöntemle geliştirilmiştir. Hazırlanan akrilat fonksiyoneliteli gümüş nanoparçacıkların boyut analizleri DLS ile araştırılmış ve boyutu 48.4 ± 0.4 nm olarak ölçülmüştür. Hazırlanan kaplamaların termal özellikleri TGA ile karakterize edilmiştir. Ag nanoparçacıklarının eklenmesiyle kaplamarın termal dayanımının çok değişmediği fakat azda olsa iyileştiği görülmüştür. Hazırlanan kaplamaların morfolojik özellikleri, SEM ve SEM-EDAX ile karakterize edilmiştir. SEM görüntüleri Ag nanoparçacıklarının kaplama yüzeyine homojen olarak dağıldığını göstermiştir. SEM-EDAX sonuçları Ag nanoparçacıklarının kaplama yüzeyinde bulunduğunu göstermiştir. Sentezlenen akrilat fonksiyoneliteli selülozun başarı ile sentezlendiği 1H-NMR ile araştırılmış ve modifikasyonun başarı ile gerçekleştiği görülmüştür. Akrilat fonksiyoneliteli Ag nanoparçacıklarının yapısı FTIR ile araştırılmış ve modifikasyonun başarı ile sonuçlandığı görülmüştür. Kaplamaların antimikrobiyal etkisi, disk difüzyon testi ile değerlendirilmekte, antimikrobiyal etki, oluşan inhibisyon zonunun çapı ile doğru orantılı olarakhesaplanmıştır. Akrilat fonksiyonelitesine sahip gümüş nanoparçacıkların miktarı arttıkça antibakteriyel özelliğin arttığı disk difüzyon testi sonucunda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop antibacterial coating materials that can be cured by UV rays according to the thiol-en click reaction mechanism. For this purpose, silver nanoparticles were synthesized within the scope of the thesis and acrylate functionality was given to the synthesized nanoparticles. Ag nanoparticles with acrylate functionality synthesized at different rates (0, 20, 40 and 60%)were added to the formulations containing cellulose with acrylate functionality and monomer with 4 thiol functionality. The prepared formulations were cured with UV rays and antibacterial coating materials were developed with a simple and environmentally friendly method. The size analyzes of the prepared acrylate functional silver nanoparticles were investigated by DLS and the size was measured as 48.4 ± 0.4 nm. The thermal properties of the prepared coatings were characterized by TGA. It was observed that the thermal strength of the coatings did not change much with the addition of Ag nanoparticles, but slightly improved. The morphological properties of the prepared coatings were characterized by SEM and SEM-EDAX. SEM images showed that Ag nanoparticles were homogeneously distributed on the coating surface. SEM-EDAX results showed that Ag nanoparticles were present on the coating surface. It was investigated by 1H-NMR that the synthesized cellulose with acrylate functionality was successfully synthesized and it was seen that the modification was successful. The structure of Ag nanoparticles with acrylate functionality was investigated by FTIR and it was seen that the modification resulted in success. The antimicrobial effect of the coatings is evaluated by the disk diffusion test, and the antimicrobial effect is calculated in direct proportion to the diameter of the inhibition zone formed. As the amount of silver nanoparticles with acrylate functionality increases, the antibacterial properties increase as a result of the disk diffusion test.