Kopolimer kalıbı kullanılarak sentezlenenen gümüş nanopartikül katkılı nanolif üretimi ve antibakteriyel aktivitesinin incelenmesi
Fabri̇cation of nanofi̇ber containing silver nanoparticle synthesized within copolymer micellar template and its anti̇bacterial properties
- Tez No: 625245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN HODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) yöntemiyle polistren-b-poliakrilikasit (PS-b-PAA) diblok kopolimeri sentezlenmiştir. Sentezlenen kopolimer toluen içerisinde çözülerek ters miseller oluşturmaları sağlanmıştır. Sentezlenen kopolimerlerin yapıları GPC (gel permeation chromotograpy), NMR (nükleer manyetik rezonans) spectroskopisi ve FTIR (fourier transform infrared spectroscopy) ile tanımlanmış, elde edilen miseller ise TEM (transmission electron microscopy) ve DLS (dynamic light scattering) teknikleriyle karakterize edilmiştir. Oluşturulan misellerin çekirdekleri nanoreaktör olarak kullanılarak Ag+ iyonlarının misel çekirdeklerindeki fonsiyonel gruplarla kompleksleştirilmiş ve indirgenerek gümüş (Ag) nanopartiküllerin oluşması sağlanmıştır. Sentezlenen Ag nanopartiküller, UV-görünür spektrofotometresi, TEM ve X-ışını kırınımı (XRD) teknikleriyle karakterize edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında poliakrilonitril (PAN) polimeri çözelti polimerizasyonu tekniği ile sentezlenmiştir. Sentezlenen PAN polimerlerinin yapıları GPC, NMR ve FTIR analizleri ile aydınlatılmıştır. %3(a/h) ve %5(a/h)'lik PAN polimerileri ile farklı oranlarda Ag-PS-b-PAA/PAN karışımları hazırlanmış ve elektro lif çekme yöntemi ile nanolifler elde edilmiştir. Elde edilen nanoliflere antibakteriyel aktivite testi uygulanmış ve %5(a/h)'lik PAN1 ve PAN2 polimerlerinden Ag-PS-b-PAA: PAN (1:5) ve (2:5) oranlarında hazırlanan örneklerde antibakteriyel aktivite gözlenmiştir. Ayrıca nanolifler SEM (scanning electron microscopy) analizi ile görüntülenmiş ve lif çapları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PS-b-PAA diblock copolymers have been synthesized via atom transfer free radical polymerization (ATRP) method. The synthesized copolymers have been dissolved in toluene to form reverse micelles with PS cores and PAA coronas. The synthesized copolymers have been characterized by gel permeation chromotograpy (GPC), nuclear magnetic resonans (NMR) spectrometry and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) whereas the reverse micelles have been characterized by means of transmission electron microscopy (TEM) and dynamic light scattering (DLS). Crystal silver nanoparticles were synthesized within these micelles so called nanoreactors by reducing Ag+ ions associated with functional groups in the cores. Silver nanoparticles have been characterized by TEM and X-ray diffraction (XRD). In the second stage, PAN polymers have been synthesized via solution polymerization method. The synthesized PAN polymers have been characterized by GPC, NMR and FTIR spectrometry. %3(w/w) ve %5(w/w) PAN polymers and Ag-PS-b-PAA: PAN solutions have been prepared different rates and nanofibers have been synthesized via electrospinning method. Fabricated nanofibers have been applied antibacterial activity tests. %5(w/w) PAN1 and PAN2 polymers and Ag-PS-b-PAA: PAN (1:5) and (2:5) rates have been antibacterial activity. Also nanofibers have been viewed by scanning electron microscopy (SEM) and measured fiber diameters.