Almus Baraj Gölünde yaşayan tatlısu kefali ve bıyıklı balığın üreme özellikleri ile et veriminin araştırılması
  1. Tez No: 45058
  2. Yazar: MEHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu araştırmada tatlısu kefali ve bıyıklı balığın populasyon yapısı, üreme, ve ölüm ile göl su kalitesi özellikleri Temmuz 1993 - Temmuz 1995 tarihleri arasında gölden alınan örnekler incelenerek saptanmıştır. İncelenen 888 adet tatlısu kefali bireyinin yaş ve cinsiyet kompozisyonu tespit edilmiş olup, populasyonun 1-7 yaşlar arası değişim gösterdiği, dişilerin % 56.98 erkeklerin ise % 43 'lük orana sahip olduğu anlaşılmıştır. Populasyonda ortalama kondüsyon katsayısı 1.255 olarak tespit edilmiştir. Populasyonda, erkek balıkların çoğunluğunun 3. yaşda az kısmının 2. yaşda, dişilerin ise 3. yaşta cinsi olgunluğa ulaştıkları tespit edilmiştir. Yumurta bırakma zamanı, her iki yılda Mayıs - Temmuz arasında saptanmıştır. Populasyondaki yumurta verimi 5895-28072 adet arasında değişmiştir. Yumurta büyüklükleri 0.39-1.96 mm arasında saptanmıştır. Tatlısu kefallerinde et verimi, erkeklerde % 73.87, dişilerde % 71.96 olarak bulunmuştur. İncelenen 453 adet bıyıklı balık bireyinin yaş ve cinsiyet kompozisyonu tespit edilmiş olup, populasyonun 1-8 yaşlar arası değişim gösterdiği, dişilerin % 6490 erkeklerin ise % 35.09' luk orana sahip olduğu anlaşılmıştır. Populasyonda ortalama kondüsyon katsayısı 1.239 olarak tespit edilmiştir. Populasyonda erkekler ve dişiler 3. yaşta cinsi olgunluğa ulaşmışlardır. Yumurta bırakma zamanı, birinci yılda Nisan-Temmuz, ikinci yılda Mayıs - Temmuz arasında saptanmıştır. Populasyondaki yumurta verimi, 973-5382 adet arasında tesbit edilmiştir. Yumurta büyüklükleri 0.40 - 1.69 mm arasında değişim göstermiştir. Bıyıklı balıklarda et verimi erkeklerde % 75.34, dişilerde % 75.68 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the aim was to investigate the structure, reproduction and mortality of the chub and barbel and analyze some properties of the lake such as water quality. To do all these, fish and the other samples were taken between July 1993 and July 1995. The sex and age composition of the examined 888 individuals for the Chub (Leticiscus cephalus) were determined. The age frequency distributions of the chub in the survey region were determined as 1-7. The population was composed of 56.98 % females and 43 % males. The average condition factor for the population was found as 1.255. Males were mature sexually at ages II. to HI. and females were mature at HI. Spawning occurred between May and July in both years of study. The fecundity in the population varied from 5895 to 28072 eggs /female. Egg diameters changed from 0.39 mm to 1.96 mm in bom years of study. Carcass yield was 71.96 % and 73.87 % for both females and males in order. The sex and age composition of the examined 453 individuals for the Barbel, (Barbus plebejus) were determined. The age frequency distributions of the barbel in the survey region were determined as 1-8. The population was composed of 64.90 % females and 35.09 % males. The average condition factor for the population was found as 1.239. Males and Females were mature sexually at ages HI. Spawning appeared between April and July in first year, May and July in the second years. The fecundity in the population varied from 973 to 5382 eggs /female. Egg diameters changed from 0.40 mm to 1.69 mm in both years of study. Carcass yield was 75.68 % and 75.34 % for both females and males in order.