KNX tabanlı bina otomasyon sistemlerinin laboratuvar ortamında modellenmesi
Modelling of KNX based building automation systems under laboratory conditions
- Tez No: 450614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Otomasyon sistemleri, konutlarda ve sanayide, aydınlatmadan iklimlendirmeye kadar çok geniş bir alanda uygulanmaktadır. Bu tür sistemler, özellikle web tabanlı uygulamalarla birlikte, gündelik hayatın konforunu da arttırmaktadır. Otomasyon sistemleri arasında, çeşitli kullanıcı ara yüzleri ve fonksiyonellik imkanı sağlayan bina otomasyon sistemlerinin ayrı bir segmentte değerlendirilme ihtiyacı doğmuş, bu bağlamda son kullanıcıya yönelik bir çok aplikasyon da geliştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde de uygulama alanı bulmaya başlayan KNX tabanlı bina otomasyon sistemlerine yönelik bir simülatör tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Çalışma kapsamında tasarlanan KNX tabanlı simülatör kullanılarak operatör tarafından; örnek bir daireye yönelik aydınlatma, sıcaklık, perde konumu, bina içi hareket takibi gibi unsurlara dair kontrol senaryoları geliştirilebilmekte ve deneysel olarak uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Automation systems, in residences and industry, are applied in a wide range from lighting to air-conditioning. Such systems, particularly with web-based applications, improve the comfort of life. Among automation systems, thanks to various user interfaces and their functionality, building automation systems are handled in a separate segment. From this point, many applications are developed for end users. In this study, a KNX based building automation system simulator was designed and constructed. With this KNX based system simulator, various building automation scenarios such as lighting, air-conditioning, blinds movement, motion detection can be developed and applied in experimentally.