Biological applications of nanoparticles produced by laser ablation method
Lazer ablasyon yöntemiyle üretilen nanoparçacıkların biyolojik uygulamaları
- Tez No: 450635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLEND ORTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Darbeli lazer ablasyonu nanoparçacık üretimi için sık kullanılan ve metaller, metal oksitler, nitritler ve yarı iletken nano kristaller gibi birçok farklı malzemenin üretilmesi için uygun bir yöntemdir. Darbeli lazer ablasyonunun diğer nanoparçacık üretim yöntemlerine göre birçok avantajı vardır. Koloidal, saf ve kontaminasyon içermeyen nanoparçacıkların üretimine olanak sağlaması avantajlarından birkaçı olarak sayılabilir. Bu yöntem, hem sıvı hem de hava ortamında çok çeşitli nanoparçacıkların üretilmesi için kullanılmıştır. Ayrıca, hem toz hem de katı hedefler nanoparçacık üretiminde başlangıç materyali olarak kullanılabilirler. Nanopartikül üretimi ve karakterizasyonu bağlamında, indiyum nitrit nanokristal (InN-NC) üretimi için sistematik bir çalışma tamamlandı. Yapılan çalışmada, küçük, altıgen InN-NC'lerinin (
Özet (Çeviri)
Pulsed laser ablation in liquid (PLAL) is a promising top-down approach for nanoparticle production and it allows production of wide variety of nanoparticles such as metal, metal oxide, nitride and semiconductor nanocrystals. PLAL has numerous advantages compared to other nanoparticle production methods such as successful production of colloidal, pure and contamination-free nanoparticles. Pulsed laser ablation method was used for the production of a number of different nanoparticles both in liquids and gas environments. Moreover, both powder and bulk starting materials were employed for nanoparticle production. In the context of nanoparticle production and characterization, a systematic study for indium nitride nanocrystal (InN-NC) production was completed. The road-map for the production of ultra-small hexagonal InN-NCs (