Lazer ablasyon tekniği ile üretilen au nanoparçacıklarının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of au nanoparticle by laser ablation technique
- Tez No: 627279
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Altın nanoparçacıklar (Au NP 'ler), mükemmel biyouyumluluk, kimyasal stabilite ve teşvik edici optik özellikleri sebebiyle nanotıpdaki araştırma ve uygulamaların odak noktasıdır. Tez çalışmasının amacı, su veya polimer çözeltilerinde hazırlanan, lazerle sentezlenmiş Au NP 'lerin insan hücre dizilerindeki güvenilirlik, yükleme ve biyolojik davranışlarını karşılayacak üretim yapılmasıdır. Bu Au NP 'lerin üretimi, sıvı ortamda darbeli lazer ablasyon tekniği ile yapılmıştır. Lazer ablasyon işlemi, fiber lazer kullanan lazer nanoparçacık sentez sistemi (lazer ablasyon) ile yapılmıştır. Au NP numunelerinin saf deiyonize suda, küçük boyut dağılımına sahip olarak elde edilmesi için, lazer ablasyonu ile üretilen NP 'lere lazer parçalanma aşaması uygulanmıştır. Yüksek çözünürlüklü transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ile mikroyapı, NP 'lerin UV / Vis spektrometresi ile optik absorbsiyon spektrumu ve NP 'lerin bir spektrofotometre kullanarak akış spektrumları elde edilmiştir. Elde edilen spektrum sonuçlarının literatür ile uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold nanoparticles (Au NPs) are the focus of research and applications in nanomedicine because of their excellent biocompatibility, chemical stability and stimulating optical properties. The aim of the thesis is to produce the safety, loading and biological behavior of laser synthesized Au NPs prepared in water or polymer solutions in human cell lines. This production has been prepared for pulsed laser ablation technique in Au medium with Au NPs. Laser ablation was performed with laser nanoparticle synthesis system (laser ablation) using fiber laser. In order to obtain Au NP samples in pure deionized water with small size distribution, the laser fragmentation step was applied to the NPs produced by laser ablation. Microstructure were investigated by using high resolution transmission electron microscopy (TEM), optical absorption was examined using UV / Vis spectrometry of NPs and flow spectra of NPs were characterized by a spectrophotometer. The suitability of the obtained spectrum results with the literature was evaluated