The effect of gold nanoparticles synthesized by green synthesis method on GSK-3 beta mRNA expression in human neuroblastoma cell line
Yeşil sentez yöntemiyle sentezlenen altın nanopartiküllerin insan nöroblastoma hücre hattında GSK-3 beta mRNA ekspresyonuna etkisi
- Tez No: 844972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nanoteknoloji, elektronik, sağlık ve tıp alanı gibi birçok uygulama alanda en umut verici yöntemlerin başında gelmektedir. Genomik, biyosensör, immünoanaliz, klinik kimya, kanser hücreleri ve tümörlerin lazer fototerapisi, ilaçların, DNA ve antijenlerin hedefe yönelik ilaç dağıtımı, optik biyo görüntüleme ve hücre ve dokuların kullanımıyla izlenmesi gibi derinlemesine araştırma ve biyomedikal uygulamalarda kullanılabilmektedir. Son teknoloji tespit sistemlerinin tümü, kontrollü geometrik ve optik özelliklere sahip altın nanoparçacıklarına odaklanmıştır. Yeşil sentez yöntemiyle sentezlenen altın nanoparçacıklarının yüksek antioksidan ve anti-inflamatuar özelliğe sahip olmasının yanı sıra birçok biyolojik bariyeri geçebilecek özelliklere sahip olduğu ilaç taşıyıcılığı ve tedavi gibi tıp alanı başta olmak üzere birçok alanda kullanım için büyük bir fırsat sunmaktadır. Oldukça spesifik ve seçici bir bariyer olan kan beyin bariyeri merkezi sinir sistemine hangi moleküllerin geçip geçemeyeceğini kontrol eder. Böylece birçok nörodejeneratif hastalıkta ilaç taşıyıcı olarak kullanılabilirler. Metabolik bir enzim olan glikojen sentaz kinaz 3 beta (GSK-3β), hücre döngüsü düzenlemesi, DNA onarımı ve hücrelerin çoğalması dahil olmak üzere bir dizi biyolojik fonksiyona katılır. Kanser, diyabet, nörolojik hastalık ve inflamasyon gibi birçok bozukluk GSK-3 beta ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı yeşil sentez yöntemiyle üretilen altın nanoparçacıklarının SH-SY5Y insan nöroblastoma hücre hattında GSK3β mRNA'sının ekspresyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Altın nanoparçacıkların GSK3β'nın gen ekspresyonu üzerindeki etkisini ve hücreler üzerindeki toksisitesini görmek ve biyouyumluluk açısından altın nanopartikülünün ideal konsantrasyonunu gözlemlemek için MTT ve qPCR analizleri yapıldı. Sonuç olarak, 10 μg/μl AuNP'lerin SH-SY5Y insan nöroblastoma hücresinde en biyouyumlu doz olduğu ve bu AuNP konsantrasyonunun GSK3β'nın gen ekspresyonunu arttırdığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
As nanotechnology is one of the most promising era of many fields such as electronic field power field and health care and medicine field as many other field. In-depth research and biomedical applications such as genomics, biosensors, immunoassays, clinical chemistry, laser phototherapy of cancer cells and tumours, targeted drug delivery of drugs, DNA and antigens, optical bio imaging, and the monitoring of cells and tissues with the use of cutting edge detection systems, are all focused on gold nanoparticles with controlled geometrical and optical properties. Plant generated AuNPs represent a great opportunity to be used in many field especially the medical field such as drug delivery and therapy, which those nanoparticles synthesised by green synthesis have a high antioxidant and anti-inflammatory quality as well their permeability that they can cross many biological barriers such as blood brain barrier, which is a very specific and selective barrier as it protect the brain from the foreign molecules, as well control what can pass and what couldn't to the central nervous system. Thus, they can be used for drug delivery in many neurodegenerative diseases. As signalling and metabolic enzyme, glycogen synthase kinase 3 beta (GSK-3β) participate in a number of biological functions, including signalling, cell cycle regulation, DNA repair and proliferation of cells. Many disorders such as cancer, diabetes, neurological disease, and inflammation have been linked to GSK-3 beta. The primary objective of this study was be to examine the effect of gold nanoparticles produced by the green synthesis method on the expression of mRNA of GSK3β in SH-SY5Y human neuroblastoma cell line. We used both MTT and qPCR to see the effect of the gold nanoparticles on the gene express of GSK3β as well its toxicity on our cells and observe the ideal concentration of gold nanoparticle in terms of its biocompatibility. As a result, 10 μg/μl AuNPs was shown to be the most biocompatible concentration in SH-SY5Y human neuroblastoma cell and this concentration of AuNP increase the gene expression of GSK3β.