B-konveks fonksiyonlar ve özellikleri
B-convex functions and properties
- Tez No: 450699
- Danışmanlar: PROF. DR. HANLAR REŞİDOĞLU, PROF. DR. GABİL ADİLOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, öncelikle soyut konvekslik kavramı üzerine çalışılmış, farklı konvekslik sınıfları için bir literatür taraması yapılmış ve her bir konvekslik sınıfının tanımı ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra soyut konvekslik biçimlerinden biri olan B-konvekslik incelenmiş, B-konveks kümeler ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra, B-konveks fonksiyonlar tanımlanmıştır. Bu fonksiyonların özellikleri çalışılmış ve klasik konveks fonksiyonlar ile karşılaştırılmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the concept of abstract convexity is studied, a literature review for different types of convexity is done and definition of each convexity class is expressed. Additionally, B-convexity which is a class of abstract convexity is examined, B-convex sets and their properties are given. Then, B-convex functions are defined. Their properties are studied and compared with classic convex functions.