Sürekli ve türevlenebilir fonksiyonlara yaklaşan bazı genelleştirilmiş pozitif operatörler
On some generalized positive operators approaching to continious and differentiable functions
- Tez No: 47794
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bölünmüş farklar, konveks fonksiyonlar, lineer pozitif operatörler, C(a,b) uzayında P.P. Korovkin teoremi, Bernstein polinomu ve özellikleri verilmiştir. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümler çalışmamızın orjinal kısmını oluşturmaktadır. İkinci bölümde Genelleştirilmiş Bernstein polinomlan tanımlanmış ve sürekli fonksiyonlara yaklaşması verilmiştir. Üçüncü bölümde GeneUeştirilmiş Bernstein polinomlarının monotonluğu verilmiştir. Dördüncü bölümde diferensiyel denklemlerin sayısal çözüm yöntemleri verilmiştir. Beşinci bölümde Genelleştirilmiş Sasz operatörü ile ilgili bir teorem verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bernstein polinomu, Lineer pozitif operatörler, konveks fonksiyonlar, Bölünmüş farklar, Sasz operatörü.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. The first chapter is divided differences, convex functions, linear positive operators, P.P. Korovkin theorem on C(a,b) spaces, Bernstein polynomials and characteristics. The second, third, fourth and fifth chapters are the original parts of the study. In the second chapter, generalization of Bernstein polynomials are defined and approximation of continuous functions are given. In the third chapter, monotonicity of Bernstein polynomials are given. In the fourth chapter, some numerical methods are given for the solutions of some differential equations. In the fifth chapter, generalization of Sasz operators are given. KEY WORDS: Bernstein polynomials, Linear positive operators, Convex functions, Divided differences, Sasz operators.