Topografya ile toprak nem ve sıcaklığının mera bitki örtülerinin bazı özelliklerine etkileri
- Tez No: 45070
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Erzunım mctkcz ilçeye bağlı Tuzcu (Dutçu) Köyü rner'alarında 1992 ve 1993 yıllan arasında yürütülen bu çalışmada; eğim, yöney ve rakım ile toprak nem ve sıcaklığının mer'a bitki örtüsünün bazı özelliklerine etkilen ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. İncelenen mer'a kesimleri içersinde toplam 152 bitki türüne rastlanmış., taban hariç diğer kesimlerde koyun yumağı dominant bitki olarak kaydedilmiştir. Diğer önemli bitki türleri ise adi pariakot, adi salkımotu, havlı brom, çokbaşlı geven ve kekik gibi türlerdir. Koyun yumağının vejetasyondaki oranı % 2.31-43.69 arasında değişmiş, artan toprak nemi ile oranı azalmışta. Yöney ve rakım da bu türün oranını önemli derecede etkilemiştir. Aynı gskilde bu faktörler diğer birçok türün vejetasyondaki dağılımlıda etkili olmuştur. Bitki örtüsünün toprağı kaplama oranı en az (% 22.00) güney sulta, en fazla (% 42.52) tabanda kaydedilmiştir. Aılaıı toprak nemi bitki örtüsünün toprağı kaplama oranını artırmıştır. Mer'a kesimlerine göre bitki örtülerinin benzerlik indeksleri % 5.83 ile 81.09 arasında değişmiştir. En düşük benzerlik taban ile diğer kesimler arasında, en yüksek benzerlik ise batı ile güney yöneylerde belirlenmişür. En yüksek mer'a kalite derecesi 5.36 tie tabanda, en düşük 4.03 ile tepede kaydedilmiştir. Tüm kesimler“orta”mer'a durum sınıfına sahip olmuşlardır. Bitki Örtüsü otlatma olgunluğuna, en erken 20 Mayısta güney etekte, en geç ise 15 Haziranda kuzey sırt ve tepede ulaşmıştır. Yaz kuruması da buna benzer seyir takip etmiş ve en erken ağustos başlarında güney etekte gerçekleşmiştir. Otlatma mevsimi uzunluğu kuzey sırtta 120 gün, güney etekte 140 gün olmuştur. Otlatın? nxn/siminde bir yerli büyükbaş hayvan birimi için yaklaşık 15 da civarında mer'a alanı ayrılması gerekmekledir. Bu alan tabanda 5.8 da'a düşerken, güney etekte 16.1 da'a çıkmaktadır. Bitki Örtüsünün fonolojik seyri dikkate alındığında, araştırma mer'asında en uygun sistem“mevsime uygun otlatma”sistemidir. Mer'a kesimleri topraklarının nem ve sıcaklık rejimleri arasında çok önemli farklılıklar vardır. En fazla nemlilik taban, en az ise güney yöneylerde kaydedilmiştir. Bitki köklerinin aktif olduğu zondaki toprak nemi mer'a kesimlerine göre değişmekle birlikte büyüme periyodu baştangvnndan haziran sonlan ile temmuz sonuna kadar geçen süre içersinde solma noktasınırm üzerinde seyretmiştir. Bu donemden sonra yağışlara bağlı olarak deği^bilse de bı%sın»nn üzerine çıkamamaktadır. Toprak Kaçaklığı güneyde en yüksek, kuzeyde ise en azdır. Başlangıçtan itibaren ağustos sonlarına kadar yükselen toprak sıcaklığı, ağustos sonlarında azalmaya başlamış ve bu azalma efcto ortalarından sonra hızlanmıştır. Toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri kesimlere göre farklılıklar göstermiştir. Bu da bitki örtüsü ile ilişkili olan toprak nem ve sıcaklığına tesir etmiştir. Toprak özeÜ^klcrindeki ıaıklılıklara bağlı olarak toprakların tarla kapasitesi ve sobna noktasında tuttuktan nem oranlarında da farhlıklar ortaya çıkmıştır, özellikle yüzeyin kaba öttü derecesi artan eğimle birlikte artarak tepe ve sutlarda maksimuma ulaşmaktadır. Mer'a kesimleri topraklarının agregat stabilitesi % 75.01-89.71 arasında değişmiştir. Bitki örtüsü üzerinde toprak neminin etkisi toprak sıcaklığından daha fazia olmuştur. Mer'adaki bitki türlerinin çoğu arzulanmayan bitki türleridir.
Özet (Çeviri)
î î SUMMARY This study investigated the effects of altitude, slope, positions and soil temperature and moisture on the natural rangeland vegetation in Tuzcu (Dutcu) Village of Erzurum in 1992 and 1993. The results are summarised as follows: In the rangelands investigated 152 plant species were recorded in total. Sheep fescue was the dominate species, except in bottom, proportion of which ranged between 2.31 and 43.69% in the vegetation. Other important plant species were junegrass, rough bluegrass, subalpine brome, thorny and tyme. Soil moisture, position, and altitude affected the proportion of the species in the vegetation. Canopy coverage was the lowest in southerly positions (22.00%) and highest in bottom (42.52%) which increased as soil moisture increased. Similarity index of vegetation in rangeland ranged between 5.83 and 81.09% with the lowest and the highest values being in bottom and others, and west and south positions, respectively. Rangeland quality degree was the highest in bottom (5.36) and the lowest hill sides (4.03) with other places which is considered to be“fair”. Vegetation reached the suitable grazing stage earliest in south foothills (20 May) and latest in northern ridge and hills (15 June). Drying of vegetation during summer presented similar course of development, reaching maturity earlier at the beginning of Agust in south foothill. Grazing period was the least for 120 days in northern ridge and 140 day in south foothills. Average 15 decare should be allocated fer domestic Animal Unit (AU) (250 1% live weight) 5.8 da in bottom and 16. 1 da in south foothills. By phenogical course of vegetation development in rangelands investigated“Seasonal Suitable Grazing System”can be recommended. Sou moisture and temperature regimes varied with range sites, being the wettest in bottom and the driest in south ridge. Soil moisture in rooting depth fell below wilting point from the end of June to late July depending on sites after which almost remained constant despite occasional rains. Soil temperature was the highest in the south and lowest in the north with gradually increasing until late August and decreased there after which accelerated after mid October. Physical and chemical properties, which varied between sites, affected soil moisture and temperature as well as water holding capacity. Rock cover increased with the increasing slope and altitude, and reaching maximum in ridge and hill. Aggregate stability ranged between 75.01 and 89.71%. Sou moisture affected vegetation properties more than temperature. Most of the plant species in the rangeland were undesirable species.