Artvin İli zerkonidlerinin (Acarı, Mesostigmata, Zerconidae) sistematik yönden incelenmesi
- Tez No: 45069
- Danışmanlar: PROF.DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Artvin ilinden toplanan zerkonid akarları değerlendirilmiş ve bu örneklerden üç cinse ait 23 tür tespit edilmiştir. Bunlardan; Zercon solenites, Z. caucasicus, Z. andrei, Z. berlesei, Z. perforatulus, Z. montanus, Z. cabylus, Z. bulgaricus, Prozercon (s.str.) satapliae, P.(s.str.) fimbriatus Türkiye faunası için; P. (s.str.) demirsoyi sp.n., P. (s.str.) luxtoni sp.n., P. (s.str.) boyacii sp.n., P. (s.str.) artvinensis sp.n., P. (s.str.) turcicus sp.n., P. (Plumatozercon) orhani sp.n., P. (P.) kamili sp.n. ve Rafas blaszaki sp.n. ise bilim dünyası için yenidir. Bu türlerden Z. solenites' in ergin bireyleri ile Z. caucasicus ve Z. bulgaricus' un erkeği ilk defa bu çalışmada tanımlanmıştır. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, ölçümleri yapılmış, tanımlan gözden geçirilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Aynca, ülkemizden bilinen türler için teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, it has been evaluated the zerconid mites collected from Artvin province and described 23 species belonging three genera from this material. Of these, Zercon solenites, Z. caucasicus, Z. andrei, Z. berlesei, Z. perforatulus, Z. montanus, Z. cabylus, Z. bulgaricus, Prozercon (s.str.) satapliae and P. (s.str.) fimbriates are new records for the fauna of Türkiye. P. (s.str.) demirsoyi, P. (s.str.) luxtoni, P. (s.str.) boyacii, P. (s.str.) artvinensis, P. (s.str.) turcicus, P. (Plumatozercon) orhani, P. (P.) kamili and Rafas blaszaki are new to science. The adult individuals of Z. solenites and males of Z. caucasicus and Z. bulgaricus have been described here for the first time. On the basis of drawings made from the collected specimens, the descriptions and measurements of 23 species have been given and their geographic distribution have been discussed. Additionally, the identification keys to the known species of Türkiye have been arranged.