Basic red 46 basic yellow 28 boyalarının subkritik su ile oksidasyonu
Subcritical water oxidation of basic yellow 28 and basic red 46 textile dyes
- Tez No: 450703
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de gelişmeler meydana gelmektedir. Bu ilerlemelerin sosyolojik ve ekonomik etkileri olmakla birlikte olumsuz etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Ülkemizde olumlu bir yere sahip olan tekstil endüstrisi çıkış suyu ve deşarj hacmi düşünüldüğünde çevreye en çok zarar veren endüstri kolu olduğunu söylemek mümkün. Tekstil boyar maddesi içeren atık suların arıtımı için çeşitli kimyasal, fizikokimyasal, elektrokimyasal, biyolojik prosesler ve ileri oksidasyon prosesleri kullanılabilmektedir. Bu çalışmada ileri oksidasyon metotlarından biri olan subkritik su oksidasyon metodu kullanılmıştır. Yeterli basınç altında 100 o C, 150 o C ve 200 o C sıcaklıklarda O2, H2O2, K2S2O8 oksidantları ile tekstil boyar maddesi olan Basic Red 46 ve Basic Yellow 28 boyalarının renk giderimi ve mineralizasyonu incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan metodun Basic Red 46 ve Basic Yellow 28 boyalarının renk giderimi ve mineralizasyonu için uygun ve diğer ileri oksidayon metotlarına göre daha hızlı ve etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The progress of science and technology developments ocur, in the textile sector, as in many other sectors. Although the negative impacts of a sociological and economic effects of this progress should not be overlooked. In our country, the textile industry, which has a positive place, when considering the volume of effluent and discharges this industry gives the most damage to the environment, is possible. Fort the treatment of the waste water containing textile dyes various chemical, physico-chemical, electrochemical, biological processes, and advanced oxidation processes can be used. Subcritical water oxidation (wet air oxidation) method was used in this study as the one of the advanced oxidation method. Under the sufficient pressure and at the temperature of 100 o C, 150 o C and 200 o C with O2, H2O2, K2S2O8 as oxidant, textile dyes are Basic Red 46 and Basic Yellow 28 dyes' decolorization and mineralization was examined. It is shown that the method used in this study is appropriate and faster than other advance oxidation methods for decolorization and mineralization of Basic Red 46 and Basic Yellow 28 textile dyes.