Skaler-tensör-vektör kütle-çekim kuramında entropinin doğası
- Tez No: 450702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SALTI, DOÇ. DR. OKTAY AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Güncel kozmolojik kanıtlar evrenimizin ivmeli genişleme evresine geçtiğini göstermektedir. Süpernova Kozmoloji Projesi Grubu 1998 yılında bu gizemli davranışı açıklayan ilk kanıtları elde etmiş, sonraki yıllarda ise bu önemli buluşu destekleyen birçok çalışma yapılmıştır. Tahmin edilenden daha hızlı genişleme evresine geçiş problemi modern kozmolojinin en önemli araştırma konularından biridir. Bu garip davranışın yaygın olarak üç egzotik karanlık içerikten (madde, enerji ve radyasyon) kaynaklandığına inanılmaktadır. Literatürde karanlık içeriklerle ilgili ortaya atılan birçok kuramsal fikir olmasına rağmen evrenin karanlık tarafı halen bilinmezliğini sürdürmektedir. Diğer yandan, galaktik termodinamik, modern kozmolojinin önemli araştırma konularından bir diğeridir. Kütlesel çekim ile termodinamik yasaları arasında ilişki kuran birçok çalışma yapılmıştır ve bu çalışmalar oldukça önemli sonuçlar vermiştir. Yukarıda bahsi geçen önemli çıkarımlar bizi en genel kütle-çekim kuramlarından bir tanesi olan Skaler-Tensör-Vektör kütle-çekim kuramını kullanarak termodinamik kozmolojiyi çalışmaya yöneltmiştir. İlk aşamada iki faklı karanlık evren senaryosu belirlenmiştir: dengede olmayan ve dengedeki durumlar. Her iki durumda da termodinamiğin birinci ve ikinci yasaları tartışılmış ve daha sonra sonuçların nümerik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent cosmological evidences through different schemes have indicated that the universe enters an accelerated expansion phase. Supernovae Cosmology Project Collaboration gave the first clue about this expansionary behavior and subsequent attempts also favor this mysterious phenomenon. Entering the speedy expansion phase is one of the well-established notions of our universe in modern cosmology. It is commonly believed that this enigmatic property of the universe is raised from three exotic dark contents (matter, energy and radiation). Although there are plenty of suggestions to be a candidate for the dark contents, the dark behavior of universe is still completely unknown. On the other hand, galactic thermodynamics is another significant issue in modern cosmology. There are lots of papers that introduce the gravity-thermodynamic relation and important results. The important conclusions mentioned above motivated us to investigate thermodynamical cosmology in Scalar-Tensor-Vector gravity that is one of the most general gravitational theory. As a first step, we introduce two different dark energy scenarios: non-equilibrium and equilibrium pictures. We have studied the first and second laws of thermodynamics in both non-equilibrium and equilibrium pictures and later we have analyzed our results numerically.